porn list

Kurum temsilcilerinden ihraçlara tepki: Alevi hukuku işletilsin

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) üyesi 2 dedenin sorgusuzca ihraç edilmesine dair inanç önderleri, kurum temsilcileri ve aydınlardan tepki geldi. Yapılan yazılı açıklamada “Alevi hukukunun işletilmesi yolun bir gereğidir” denildi.

Mersin Cem Evi İnanç Kurulu üyesi Efe Engin ve Kazım Açıktepe’nin Alevi Kültür Dernekleri (AKD) yönetimi tarafınca ihraç edilmelerine tepkiler büyüyor.

Kureyşan Ocağı dedelerinden Efe Engin ve Kazım Açıktepe, geçtiğimiz hafta Erzincan’da yapılan İnanç Kurulu toplantısına katılıp dara durmak istemiş fakat bu yönlü talepleri karşılık bulmamıştı.

Birçok Alevi kurum temsilcisi ve aydının da aralarında olduğu imzacılar, ortak bir deklarasyon yayımlayarak AKD’nin tutumunu kınadı.

“KURUMLARIMIZ ALEVİ YOLUNU YÜRÜTMEK İÇİN VAR”

Aralarında araştırmacı yazarlar Özcan Öğüt ile Abbas Tan’ın da bulunduğu imzacı listesinin mesajının başında “Dar mı, İktidar mı?” sorusu sorularak şunlar kaleme alındı:

“Son zamanlarda kurumlarımızda iç sorun gibi yansıtılan üye tasfiyeleri şubelere kayyum atamaları vb durumlara şahit olmaktayız. Siyasal iktidar anlayışının kurumlarımıza sirayet ettiğini en son yaşadığımız örnekle bir kez daha yönetim kadrosundakiler tarafından bizlere hissettirilmiş oldu. Kurumlarımızdaki üye tasfiyelerinden sonra inanç önderlerimiz olan dedelerimizin de tasfiye edilmesi bu anlayışı sonlandırmak adına bizleri harekete geçirmiştir. Mersin Cemevi İnanç Kurulunda yer alan Efe Engin ve Kazım Açıktepe dedelerimize ihraç kararı verilmiştir. Daha önce yine yol yürüten dedelerimizden Engin Seyitalioğlu ve Musa Kazım Engin ihraç edilmişti. Mevcut yönetimlere muhalif olduklarından dolayı ihraç edilerek cezalandırılan üyelerden sonra şimdi de dedelerimiz cezalandırılmak istenmektedir. Kurumlarımız her ne kadar dernekler yasasına göre yönetilse de Alevi yolunu yürütmek için vardır. Öyleyse yolumuz içinde olan Alevi hukukunun da işletilmesi yolun bir gereğidir. Haklının ve haksızın dar meydanında belli edilmesi sürecin de şeffaf ilerlemesi konusunda da önem kazanmaktadır. İhraçların gerçekten işlenen bir suçtan dolayı mı yoksa kendi iktidarlarını koruma duygusu ile mi yapıldığı da dar meydanında ortaya çıkacaktır. Bizler aşağıdaki imzacılar olarak: Alevi kurumlarında yaşanan tasfiyelerin son bulması ve sadece dernekler yasasının değil Alevi hukukunun da işletilmesini istiyoruz. Kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

Imzacılar:

ABBAS TAN, FAİK ZEYNEL ABİDİN, AKİF ÖZBİLGE ALİ BABACAN, ALİ GÖKOĞLU, ALİ RIZA YILDIRIM, ATİLLA TAŞ, ALTAY MEHMET, ALİ ÇABUK AYDIN ÇAKMAKKAYA, AYDIN DENİZ, AYDIN DOST, AZİZ AYGÜN, BAYRAM ALKILIÇ, BİLAL KILIÇ, BİRGÜL SARIKAYA, BÜLENT ÖZTÜRK, CAFER KOLUMAN, CELAL KUL, CELALETTİN SEZER, CEMAL ŞAHİN, CENGİZ DOĞMUŞ, CUMA ERÇE, ÇİĞDEM KARTAL ALTAY, EFE ENGİN, ENGİN SEYİTALİOĞLU, ENVER CAN, ERDAL AYDEMİR, ERDOĞAN SEZER, FAHRETTİN SÖYLEMEZ, FAİK HARMANCI, FAZLI ASLAN, GÜLŞEN TÜRK, GÜRBÜZ DENİZ, GÜLİZAR TAŞBİLEK POLAT, HAMZA KARAYEL, HASAN GÜLÜM, HASAN KAPIKIRAN, HAYDAR GÜLBEYAZ, HAYDAR ŞAHİN, HÜSEYİN ALTAY, HÜSEYİN DEDE, HÜSEYİN KALKAN, İBRAHİM ERGİN, KAZIM AÇIKTEPE, KEMAL AKGÜN, KEMAL ALTUN, KEMAL KARAGÖZ, MAHMUT SÜMBÜL, MAZLUM KÖSE, MEHMET ALİ ÇABUK, MEHMET BOZKURT, MEHMET GÜLDİKEN, MEHMET KABADAYI, MEHMET TEKEL, MEHMET TURAL, MUHİTTİN YILDIZ, MURAT KÜSMEZ, MÜSLÜM TANK, NAMİ CEMAL KUL, NURAN KILIÇKAYA, NURETTİN AKSOY, NURSEL ÇERİ, ÖZCAN KAVAK, ÖZCAN ÖĞÜT, PINAR AYDINLAR, SALMAN SAVRANLI, SELAHATTİN ÖZEL, SELVER KAYA, SERDAR ALTUN, SERTAÇ ÇOLAK, SERVET DEMİR, SEVİM SAVUNMAZ, SEZGİN KARTAL, SİNAN MUŞLU, SONGÜL KILIÇ, SONGÜL TUNÇDEMİR,SÜLEYMAN ZAMAN, ŞERİFE KARAYEL, TUNCAY ÖZDEMİR, VAHAP ÇELEBİ, YOLCU BİLGİNÇ, YÜKSEL BEŞLİ, ZEYNEL ABİDİN ÖZBAY

Kaynak: Pir Haber Ajansı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir