LAS TESİS’E VALİLİK YASAĞI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda gerçekleştirilmek istenen Las Tesis eylemi, Mersin Valiliği tarafından yasaklandı. Yasağa ilişkin konuşan Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda yapmak istediği eyleme valilik yasak koymuş. Ben net bir şekilde bu kararın hukuka aykırı olduğunu söyleyebiliyorum. Kanunsuz bir emir uyguluyorlar şu anda” dedi.

Dünyada ve Türkiye’de birçok şehirde kadın cinayetlerini protesto etmek amacıyla gerçekleştirilen Las Tesis dans performansının sözleri, Mersin Valiliği tarafından sakıncalı görülerek yasaklandı. Yasağa karşı kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi’ni uygula” sloganı attı. Yasağın ardından Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ve CHP İl Kadın Kolları Başkanı Pakize Güler açıklamalarda bulundu.

Yasağı eleştiren Yeşilboğaz, “Kadınların burada Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda yapmak istediği eyleme valilik yasak koymuş. Ben net bir şekilde bu kararın hukuka aykırı olduğunu söyleyebiliyorum. Kanunsuz bir emir uyguluyorlar şu anda. Kadınların barışçıl, demokratik, anayasal bir hakkını burada engellemeye çalışıyorlar. Şu anda polisler de suç işliyorlar net bir şekilde bunu söyleyebilirim. Anayasamız açıkça barışçıl bir şekilde fikirlerini ifade edebileceği her türlü barışçıl eyleme onaylıyor” dedi.

Etkinlik için yasal izinler alınırken şarkı sözlerinin değiştirilmesinin istendiğini aktaran CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Pakize Güler ise, “Burada yasal izinlerimizi alırken şarkı sözlerinin değiştirilmesi istendi. Bizler şarkı sözlerini de değiştirdik. Çünkü Şili’deki olaylarla Türkiye’deki olaylarda suçlanan kişiler farklı fakat öldürülenler kep kadın. Bizim vatanımızla, devletimizle hiçbir sorunumuz yoktur. Bizde buna uyarlayarak şarkı sözlerini değiştirdik ve bize Cuma akşamına kadar ‘valilik uygun görülmemiştir’ kâğıdı geldiği için, avukatlarımıza danıştık bize sıkıntı yaratmayacağı söylendi. Az önce toplanıp prova alırken emniyetimiz bize yasaklama kararını gösterdi. Maalesef bu eylemi Mersin Valiliği yasaklamıştır” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir