“LGBTİ+’lara yönelik nefret dalgasının karşısında olacağız”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın LGBTİ+’lara yönelik sarf ettiği sözler tepki toplamaya devam ediyor. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu da Erbaş’ın sözlerine tepki göstererek, “LGBTİ+’lara yönelik özellikle oluşturulan bu nefret dalgasının karşısında olduğumuzu bildiriyoruz” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Cuma hutbesinde LGBTİ’lere yönelik sarf ettiği sözlere ilişkin, Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bir açıklama metni yayınladı. Açıklamayı platform adına İHD Mersin Şube Başkanı Hakkı Demir, kamuoyuyla paylaştı.

Demir’in yayınladığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Nefret suçlarını, ayrımcılığı, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini önlemek devletin görevidir. Açıkça nefret suçu işleyen  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında İHD Ankara şubesi suç duyurusunda bulunmuştur. Suç duyurusunda; Ali Erbaş’ın Diyanet İşleri Başkanlığı görevinden alınarak hakkında soruşturma başlatılması için gerekli tüm kurumları görevlerini yapmaya çağırmıştır.

Türkiye Hükümeti, geçtiğimiz Ocak ayında BM’nin LGBTİ+ haklarına ilişkin eleştirilerine yanıt vererek etkinlik ve yürüyüş yasaklarını inkar etmiş, hak ihlali olmadığını iddia etmişti. Hükümet biran önce, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı kriterlerine göre, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğini de içeren, nefret suçlarına ilişkin yasal düzenlemeleri yapmalıdır.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 10 Aralık 1948 yılında yayınlandı, Türkiye 27 Nisan 1949 yılında İnsan Hakları Evrensel Beyannamesini bakanlar kurulu kararıyla onayladı. Beyannamede;  ‘Bütün insanlar özgür ve eşit doğarlar. Onur ve haklar bakımından hepimiz eşitiz ve herkesle aynı haklara sahibiz. Bunun nedeni, hepimizin düşünme ve yanlışı doğrudan ayırma yeteneği ile doğmamızdır ve bu yüzden başkalarına karşı kardeşlik duyguları ile hareket etmeliyiz. Hangi ırk, cinsiyet ve renkte olursa olsun, herkes eşit haklara ve özgürlüklere sahip olmalıdır. Herkesin yaşama, özgür olma ve kendini güvende hissetme hakkı vardır’ ifadeleri yer alır. Yetmiş bir yıl geçmiş ve halen Türkiye gerekli yasal düzenlemeleri yapmamıştır.

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu olarak her türlü ayrımcı nefret söylemini reddettiğimizi ve hükümeti bir an önce bu tutum ve davranışlarından vazgeçmeye davet ettiğimizi; konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyor, LGBTİ+’lara yönelik özellikle oluşturulan bu nefret dalgasının karşısında olduğumuzu bildiriyoruz.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir