porn list

Liman konusu Meclis’e taşındı: Cumhur İttifakı Meclis’i terk etmeyi seçti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, son günlerde yoğun bir şekilde tartışılan Mersin Limanı’nın genişletilmesi konusunda tarihe bir not düşerek temenni kararı aldı. Cumhur İttifakı’na mensup meclis üyelerinin büyük bölümü oturumu terk etti. Limanla ilgili genişleme kararı konusunda “Bu tamamen lobi faaliyetleri sonucu kentin yerel dinamikleri dışında Ankara’dan alınan kararlardır” diyen Başkan Seçer, limana ve yatırımlara karşı olmadıklarını vurguladı.

Seçer, liman söz konusu olduğunda Mersin’in değil paranın düşünüldüğünü ifade ederek, “Arkadaşlar bu kentin limanı bu kentindir, işletmecisi kim olursa olsun. Bizi o ilgilendirmiyor.  Ben biliyorum, Uzak Doğu’dan, Yakın Doğu’dan, Avrupa’dan, Amerika’dan… Beni düşünmez doları düşünür. Kenti, baktıkları zaman dolar gibi görüyorlar. Bu anlayışın yanlış olduğunu söylüyorum” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mart ayı ikinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Toplantıya, son günlerde kamuoyunda yoğun biçimde tartışılan Mersin Limanı’yla ilgili tartışmalar damga vurdu. Cumhur İttifakı’na mensup Meclis üyelerinin büyük çoğunluğunun katılmadığı ikinci oturumda, Mersin Limanı konusunda temenni kararı alınarak tarihe not düşüldü.

Ankara’dan alınan kararlarla Mersin’in geleceği ile ilgili tasarruf doğru değil”

Limanın genişletilmesi kararının kentin yerel dinamikleri dışında Ankara’dan alınan bir karar olduğunu belirten Başkan Seçer,  “Ankara’dan alınan kararlarla Mersin’in geleceği ile ilgili tasarruf doğru bir yaklaşım değildir. Sözleşmede, ‘Liman, günün teknolojik ve fiziki koşulları doğrultusunda işletme yükümlülüğü hükmü doğrultusunda çalışma yapabilir’ deniliyor. Buna dayandırılıyor. Şimdi bunu yaparken sözleşmede şöyle de bir şey var. Diyor ki sözleşmenin 3’üncü Maddesi’nde, ‘İşletmenin yetkili makamlardan izin alması şartıyla limanda belirli değişiklikler yapacağı hükmü vardır.’ Bu, sözleşmede var. Sözleşmenin bir maddesinde ‘sen burada belirli değişiklikler yapabilirsin ama gerekli kurumlardan izin alman gerekiyor’ diyor. Ya da uygun görüş alman gerekir. Mersin Büyükşehir Belediyesi planlama çalışması yapılırken bu projeye kent adına olumsuz bir rapor bildirmiş. Meclis kararı burada. Buraya yapılacak olan genişleme çalışmalarının uygun olmadığı yönünde 10 Eylül 2018 tarihinde Mersin Büyükşehir Belediyesi bir karar almış. Ama yerel otoritenin, yerel kurumların bu görüşü yok sayılarak, resen Bakanlıkça bir düzenleme yapılarak, burada limanla ilgili bazı fiziki değişiklikler yapılması izni verilmiş” diye konuştu.

“Biz burada bunları konuştuğumuz saatler içerisinde orada çalışmalar yapılıyor”

Meclis’te tarihe not düşülecek limanın genişlemesine dair karar konuşulurken, limanın genişlemesine yönelik çalışmaların devam ettiğini söyleyen Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Şu aşamada biz burada bunları konuştuğumuz saatler içerisinde orada çalışmalar yapılıyor. Maalesef yapılıyor. Ancak biz tarihe bir not düşmek adına bu konuyu gündeme getirmek istedik. Burada özellikle merkez ilçe belediye başkanlarının görüşleri çok önemli. Akdeniz, Toroslar, Mezitli, Yenişehir yani merkezde görev yapan belediyelerimizin görüşleri çok önemli. Burada yapılacak olan bu yapılaşmanın çevreye komplikasyonlarının ne olacağını, şehrin gelişmesine doğuracağı sonuçlar ne olacak, trafik ne olacak, ekolojik denge ne olacak? Düşünerek, bilimsel verilere dayanarak. Tabii ki bu konuda şöyle bir görüş de var, bu son derece yanlış. Bu damdan düşer gibi önümüze gelmedi. Serencamını anlattım. 2009’dan beri süregelen bir çalışma. Daha önce girişimleri oldu. Daha önce genişleme çalışmaları sınırlı kaldı, iskele uzatıldı ama hiçbir dönemde bu kadar geniş bir çalışma, bu kadar kenti etkileyecek olan, bir kentin içine doğru yani batıya doğru genişlemesine meydan veren düzenleme ilk kez önümüze geliyor.”

“Herkes düşüncelerini söylemekte hür”

Başkan Seçer, bazı üyeler arasında yaşanan tartışmalar nedeniyle Meclis toplantısına kısa bir ara verdi. Aranın ardından Meclis üyelerine seslenen Seçer, “Lütfen konuşmalarımızda, tavırlarımızda Meclis’in saygınlığına, itibarına halel getirecek tavırlar içerisinde olmayalım. Daha dikkatli olalım. Birbirimizi kıracak, incitecek sözlerden uzak kalalım. Mümkün olduğunca her Meclis üyemizin fikirlerini, düşüncelerini aktarabilmesi için Meclis’i yöneten Meclis Başkanı olarak fırsat verdiğimi düşünüyorum. Yeterince zaman da sağlıyoruz. Herkes düşüncelerini söylemekte hür. Bunda bir beis yok. Ancak bunun yanında söylediğim gibi Meclis’i gerecek, bir başka Meclis üyemize cevap hakkı doğacak konuşmalardan, değerlendirmelerden uzak kalmanızı istiyorum” dedi.

“Nereden bir talimatla aldınız bilmiyorum ama bu Meclis’e bir hakarettir”

Cumhur İttifakı’na mensup Meclis üyelerinin büyük bir çoğunluğu temenni kararı alınmadan önce oturumu terk etti. Bir Meclis üyesinin toplantı yeter sayısı olmadığı yönündeki konuşması ve gündemi diğer toplantıya aktarma konusundaki fikrine yanıt veren Seçer, karar yeter sayısını saydırdı ve karar yeter sayısı olduğunu belirtti. Seçer, şunları söyledi:

“Şu anda bizim karar yeter sayımız 20. Onun için toplantıyı devam ettirebilirim. Yani biz toplantıyı açtık. Toplantı yeter sayımız vardı. Şu anda da karar yeter sayımız var. Ben toplantıyı açtım zaten. Toplantı yeter sayımız vardı. Şu anda görüşmelere devam edebiliriz. Bizim karar yeter sayımız var, fazlasıyla var. Onun için tabi ki toplantıya katılmak istemeyen arkadaşlarımız ayrılabilirler ya da ayrılmışlar zaten. Biz toplantıyı devam ettireceğiz. Bu yönde zaten bir tavsiye kararı bizim şu anda tartıştığımız, oylayacağımız. Bu konuda da oylama yapabilecek karar yeter sayımız var bizim. Yani sizi saygıyla karşılarım, görüşlerinizi ama bu sefer de siz Meclis’i yönetmiş gibi bir hava sunuyorsunuz ortaya. Yani siz istediğiniz zaman toplantı iptal oluyor, istediğiniz zaman Meclis’i terk ediyorsunuz. Bu da çok uygun bir davranış değil. Bu kararı kim aldı, nereden bir talimatla aldınız bilmiyorum ama bu Meclis’e bir hakarettir. Yani burada bir toplantı yürüyor, insanlar değerlendirme yapıyor, gerginlik de olabilir, tartışma da olabilir, herkes görüşlerini ifade ediyor. Ben bu şansı onlara veriyorum. Ama işinize gelmediği bazı gelişmeler olup burayı terk ederseniz siz Mersin halkına karşı bir saygısızlık yapmış olursunuz ve bunu da maalesef gerçekleştirmiş oldunuz. Ne oldu ki Meclis’i terk ediyorsunuz? Bir konu tartışılıyor. Gayet de medeni bir ortamlarda bu tartışma sürerken bir gerginlik oldu. Ben de nahoş hadiseler olmasın diye toplantıya ara verdim. Bundan ibaret. Kim bu fikri ortaya attı, kim bunun fikir babası bilemem ama yanlış bir tutum içerisindesiniz. Ben toplantıyı devam ettiriyorum.”

Cehenneme giden yol, iyi niyet taşlarıyla döşenir”

Genişleme alanının yanına bir kruvaziyer liman yapıldığını da belirten Seçer, şu ifadeleri kullandı:

“İnceledim, arkadaşlardan bilgi aldım. Antalya Çeşme örneği var. Kruvaziyer limanlar var. Şimdi devam eden Galata Projesi var. Hiçbir noktada, dünyanın hiçbir yerinde konteyner limanı ya da dökme tarzında yükleri kabul eden bir limanla, kruvaziyer limanının yan yana olduğu dünyada bir örnek yok. Buradan bir yere bağlayacağım. Şimdi haritada bakarsanız sınır Atatürk Parkı. Ama dolgu alanı Atatürk Parkı’nın ön cephesini kapatacak şekilde denize doğru ilerliyor. Evet, karada bir tecavüz yok. Atatürk Parkı ile ilgili bir tecavüz yok. Ama bakın burada iddia ediyorum, tutanaklara geçiyor, tarih bunu yazacak. Eğer bu gerçekleşirse, burada kruvaziyer liman olursa, yine çok kısa bir süre sonra zaten buranın tahsisi pamuk ipliğinde. Biz 2 yıl ön tahsis aldık Atatürk Parkı ile ilgili. Bakımını, her şeyini biz yapıyoruz, masrafını biz yapıyoruz, biz yönetime geldiğimizde oranın tahsisi verilmemişti, daha doğrusu süre uzatılmamıştı. Biliyorsunuz dalgalar tahribat yaratmıştı. Vatandaş her şeyi bizden biliyor. Oysa benim yetkim yok, oraya bir çivi dahi çakamazdım. Kişisel gayretlerimle 2 yıllık ön tahsis aldım, Sayın Bakan’a gittik. Arkadaşlar da devreye girdi, Cumhur İttifakı’ndan arkadaşlar da yardımcı oldu. Oraların yapımını sağladık. Ben iddia ediyorum, kısa bir tarih sonra kruvaziyer liman, yani ‘Ya kardeşim yolcu konteynırların arasından mı turist Mersin’e giriş yapacak, bu şık değil’ deyip, Atatürk Parkı’ndan bir yer tahsisi limana yapılacak. Bunu da bir not olarak tarihe düşmek istiyorum. Az önce de söyledim; ‘Cehenneme giden yol, iyi niyet taşlarıyla döşenir.”

“Bu kentin limanı bu kentindir, işletmecisi kim olursa olsun”

Seçer, yatırıma ve yatırımcıya karşı olmadıklarını, kentin selametini düşündüklerini ifade ederek, liman konusunda Mersin Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği yapılmak zorunda olduğunu sözlerine ekledi. Seçer, şunları söyledi:

“Arkadaşlar bu kentin limanı bu kentindir, işletmecisi kim olursa olsun. Bizi o ilgilendirmiyor ben biliyorum, Uzak Doğu’dan, Yakın Doğu’dan, Avrupa’dan, Amerika’dan… Beni düşünmez doları düşünür. Kenti baktıkları zaman dolar gibi görüyorlar. Bu anlayışın yanlış olduğunu söylüyorum. Sen buradan para kazanıyorsan kente de bir şey bırakmayı düşün. Kentle hemhal ol, kentle iç içe ol. Bu sözde değil özde olsun. Kentime zarar verme. Benimle işbirliği yap. Sen beni yok sayamazsın, beni beğenmemezlik yapamazsın, ‘senden daha üsttekiler var’ diye işlerini Ankara’dan bitiremezsin. Sen benimle işbirliği yapmak zorundasın. Ben bu kentin selametini istiyorum, düzenini istiyorum. Ben sana yardımcı olayım. Ben demiyorum ki sermayeye, yatırıma karşıyız. Şimdi insanları, az önce arkadaşımın biri söyledi; cambaza bak taktiği ile başka yönlere çevirmeyelim. Hiç kimse burada yatırıma karşı değil. Yatırıma karşı değiliz, limana karşı değiliz, Mersin’in genişlemesine karşı değiliz, yabancı yatırımcı, yerli yatırımcı karşı değiliz ama kanun var, nizam var, hukuk var, bu çerçevede yapılmak zorundadır. Bunun altını özellikle çizeyim.”

Konuşmaların ardından Mersin Limanı kapasite ve işlevselliğinin artırılması konusundaki iş ve işlemlere ilişkin temenni kararı, oy çokluğu ile kabul edildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir