“Maaşlarımıza yüzde yüz zam istiyoruz”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Okullarda derse girmeyerek bir günlük iş bırakma eylemi yapan Eğitim-İş’e bağlı öğretmenler meydanlardan hükümete seslenerek maaşlarına yüzde yüz zam istedi.

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Mersin Şubesi’ne üye öğretmenler, “artık geçinemiyoruz” diyerek iş bıraktı. Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelerek eylem yapan öğretmenler, “İnsanca yaşamak istiyoruz, maaşımıza yüzde 100 zam istiyoruz” pankartı ve “Zampiyon iktidar, bize de ver, bize de ver”, “Enflasyon yüzde 100, iktidar yüzde 100’süz”, “İnsanca yaşamak için iş bırakıyoruz” dövizleri açarak, “Yandaşa değil emekçiye bütçe, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP emekçiye hesap verecek” sloganları attı. Eyleme CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, CHP İl Başkanı Adil Aktay, EMEP İl Başkanı Yusuf Kaya, STK’lar destek verdi. Eylemde konuşan Şube Başkanı Yakup Tekin, AKP iktidarının ekonomik krizin yükünü tamamen emekçilerin sırtına yıkan, gelir adaletsizliğini derinleştiren ve yoksullaşmayı artıran politikalar yürütmeye devam ettiğini belirtti. Tekin , “Ağustos 2021 ‘de yandaş sendikayla imzalanan sözde toplu sözleşme ile kamu emekçilerinin ve emeklilerin geleceğince el konulmuş, adeta sefalete mahkûm edilmiştir. Hükümetin oluşturduğu bütçe ve cari açığın bedeli milyonlarca emekçiye KDV ve ÖTV olarak dönmüş ve çarşıda pazarda kendini göstermiştir. 2022 bütçesinden; memura, dar gelirliye, esnafa, çiftçiye, emekliye, işçiye; vergi, zam, açlık ve yoksulluk çıkmıştır” dedi.

“EMEĞİMİZ UCUZLUYOR”

Bu karanlık ekonomik tablo karşısında, aylardır meydanlardaçağrıda bulunduklarını söyleyen Tekin, “Peş peşe yapılan zamları, yaşadığımız ekonomik kriz ve derin yoksulluğu haykırıp, iktidarı önlemler almaya çağırıyoruz. Ancak tüm bu çağrılarımıza ve taleplerimize yanıt verilmediği gibi her gün biraz daha yoksullaşıyoruz, emeğimiz ucuzluyor” diye konuştu. AKP’nin yandaşlarına refah bir ülke yaratırken eğitim emekçilerinin payına ise sefalet düştüğünü savunan Tekin, şöyle devam etti: “Bizim payımıza; tiyatrodan ibaret olan toplu sözleşme görüşmelerinden gelen trajikomik ücret zamları ve peşi sıra gelen sefalet. Liyakatsizce atanmış yöneticilerin hadsizlikleri; azar, keyfi disiplin cezaları, mobbing, sürgünler. Kadrolu, sözleşmeli, ücretli adı altında kategorize edilerek, ayrıştırılarak sömürülme. İş güvencemizi ortadan kaldıracak, öğretmenler odasını bir kez daha bölecek olduğu halde bize müjde gibi sunulmaya çalışan Öğretmenlik Meslek Kanunu.Gericileştirilmiş, piyasacılaştırılmış bir eğitim sistemi. Bu böyle gitmez, gidemez! Derse girmeyeceğiz ve meslek büyüğümüz Fakir Baykurt’un dediği gibi ders vereceğiz! Dünyada Başöğretmen unvanı taşıyan bir liderin kurduğu tek ülke olan Cumhuriyetimizde, öğretmenlere ve öğretmenliğe pranga vurulamayacağını göstereceğiz.”

“BU YOKSULLUK, BU SÖMÜRÜ YETER”

İnsanca yaşamak için tüm eğitim emekçilerinin maaşlarına yüzde yüz zam istediklerimi ifade eden tekin, sistematik ve hadsiz saldırılar altındaki meslek onurlarına tekrar kavuşmak, kadrolu, güvenceli çalışma ve insanca çalışma şartları istediklerini söyleyerek, “Nitelikli eğitimin sürdürülmesinde en önemli paydaşlar arasında olan idari, yardımcı ve teknik personellerin taleplerinin yerine getirilmesini, Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneğinin ayrım gözetilmeksizin eğitim çalışanlarının tümüne ödenmesini istiyoruz. Eğitim çalışanlarının görev tanımlarının yapılmasını, angarya çalışmaya son verilmesini istiyoruz. Atatürk’ün bize emanet ettiği yeni nesiller için laik, bilimsel, adil ve kamusal bir eğitim istiyoruz! Ve şüpheniz olmasın ki alacağız! Bu yoksulluk, bu sömürü artık yeter! Gün umutsuzluğa kapılma, kendini çaresiz ve güçsüz hissetme günü değildir. Gün dayanışma günüdür, mücadele günüdür. Üreten emekçileriz, sesimiz, sözümüz var. Hep birlikte güçlüyüz. Mücadelemizi tüm haklarımızı elde edene kadar, eğitim emekçilerine insan onuruna yaraşır bir yaşam sağlayana kadar sürdüreceğiz,haklarımızı söke söke alacağız” ifadelerini kullandı.

“MİLLETVEKİLİ MAAŞINA EŞİT OLMALI”

Eylemde konuşan CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen ise “Özellikle eğitimde staja başlayan öğretmenlere hemen yandaş sarı sendikanın sendika başvuru formu uzatılıyor. Mesleğe başlamak için bu ön şart olarak sunuluyor. Bugünler geçecek. Herkes yaptığının hesabını sandıkta da ilerdeki bağımsız yargıda verecek. Ama bugün önemli olan iktidarda bir siyasi parti varsa bu AKP dahi olsa bu halkın emekçinin başta öğretmenlerimizin hakkını teslim etmesi gerekiyor. Az bile istiyorsunuz, bir öğretmen maaşı milletvekili maaşına eşit olması gerekiyor” diye konuştu.

“DİRENİŞ DERSİ VERİYORLAR”

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay da, “Eğitim emekçilerimiz, değerli öğretmenlerimiz bugün sınıflarda değiller ama ders vermeye devam ediyorlar. Demokrasi ve direniş dersi veriyorlar. Yoksulluk ve sömürüye karşı mücadele, insanlık onurunu koruma dersi veriyorlar. Hepimiz onlarla birlikte olmadıkça, birimizin derdini hepimizin derdi kabul etmedikçe, bu düzen değişmez. Bizler, haklarını alana kadar eğitim emekçilerimizin yanında olacağız” dedi.  

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir