Maçoğlu, Dersimliler Derneği ve Kültürhane’yi ziyaret etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diren KESER

Bugün sabah saatlerinde Mersin’e gelen Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Mersin Dersimliler Derneği ve Kültürhane’yi ziyaret etti.

dersimliler
Mersin Cemevi’nde yapılacak olan “Toplum Refahında Halkçı Belediyecilik” paneline katılmak üzere
Mersin’e gelen Tunceli Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Mersin Dersimliler Derneğini ziyaret etti. Dernekte yoğun bir karşılamayla ağırlanan Maçoğlu, burada yaptığı kısa bir açıklamanın ardından, barış bildirisine imza attıkları için Mersin Üniversitesi’ndeki görevlerinden ihraç edilen 3 akademisyen ve bir kadın aktivistin bir araya gelerek kurduğu bilim bostanı ‘Kültürhane’ye uğradı.

Dersimliler Derneği’nde konuşan Maçoğlu, 80 sonrasında derneklerin kurulması liseli ve üniversiteli gençler olarak bizleri heyecanlandırmıştı. Bugün de aynı heyecanı yaşadım” dedi. Devamında Ovacık’ta uygulanan halkçı belediyecilik faaliyetlerine de değinen Maçoğlu, “Özellikle Ovacık’ta yaptığımız faaliyetlerle halkın doğrudan katılımını esas aldık. Kadınlar kendi çalışmalarını yaparak özgün bir çalışma ortaya koydular. Bunun yanında toplumun diğer kesimleri de farklı noktalarla oluşturdukları imece usulüyle üretimler gerçekleştirdiler. Ovacık’a dönük geri dönüşler oldukça memnun edici. Daha fazlasını da bekliyoruz. Özellikle çatışmalı sürecin yeniden başlamasıyla beraber bir durağanlık yaşandığını da söyleyebilirim. Bir olursak, bir arada olursak bu üretim sürecini başarıya taşıyabiliriz” diye belirtti.

Ardından Kültürhane’yi ziyaret eden Maçoğlu, Kültürhane’nin faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Yapılanların sürdürülebilir ve kalıcı tutulması için böyle yerlerin yaşatılması gerektiği vurgusunda bulundu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir