Maçoğlu: “Herkesin ürettiği bir ortam yaratmaya çalışıyoruz”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Mersin Cemevi’nde düzenlenen panelde konuşan Komünist Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu, “Öncelikle herkesin ürettiği bir ortam yaratmaya çalışacağız. Halkçı bir belediyecilik yapamaya çalışacağız onun için herkesin ürettiği bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Ortak üretim, barınma alanı gibi alanlar yaratmalıyız. İlk olarak bunları yaratmalıyız yoksa toplumda biat kültürü yaratırız” dedi.

 

 

Tunceli’nin Ovacık İlçesi Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu, bugün sabah saatlerinde Mersin’e gelerek Mersin Cemevi’nde düzenlenen “Toplum Refahında Halkçı Belediyecilik” paneline konuşmacı olarak katıldı. Moderatörlüğünü Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Mustafa Güler’in yürüttüğü panele çok sayıda yurttaş, akademisyen, sivil toplum örgütü ve çeşitli parti temsilcileri katıldı.
IMG-20180106-WA0015“YEREL YÖNETİMLER İKTİDARA GİDEN BİR YOLDUR”

 

“Ovacık Belediyesi Türkiye’nin umududur” diyerek paneli başlatan Güler, “Yeni nesil belediye anlayışı ile toplumsal belediyecilik yaratmaya çalışan Maçoğlu, yerel yönetim anlayışı ile ülkede örnek bir başkan ve toplumun sıkıntıları ile yakından ilgilenen, refah düzeyini kalkındıran bir halkçı başkan. Toplumun refah düzeyini sağlamak için öncelikle insanların iş, aş ve ekmek gibi temel ihtiyaçlarını gidermek gerekir. Tüm bu ihtiyaçları ise Maçoğlu başkanının giderebilmekte. Yerel yönetimler her zaman için iktidara giden bir yodur. Bu yol her kapıyı açar” dedi.

 

“BİZ ÜTOPYAMIZA ULAŞANA DEK MÜCADELE EDECEĞİZ”

 

Dersim’den getirdiği selamları panele katılan yurttaşlara ileterek konuşmasına başlayan Maçoğlu, “Biz devrimci yerel yönetimlerin faaliyetlerinin sürdürüyoruz. Halkın meclisinde aldığı kararları uyguluyoruz ve insanı esas alıyoruz. Tüm hizmetlerimiz sadece insanlara değil, yaşam hakkı olan bir börtlüceye, bir ayıya ya da bir kuşa da ya da ağaca da hizmet ediyoruz. Bölgede bulunan tüm canlılara kucak açan bir belediyecilik anlayışını yürütüyoruz. Biz Türkiye’de sosyalist düşünceyi harekete geçirmek için mücadele ediyoruz. Tüm bu anlayışa ütopya diyorlar ama ulaşılmayacak bir şey değil, bir hayal değil ve biz bu ütopya denen yönetim anlayışına ve düşünceye ulaşana dek mücadele edeceğiz” diye konuştu.
“HALKÇI BİR BELEDİYECİLİK YAPMAYA ÇALIŞACAĞIZ”
Belediyeyi ilk aldıklarında 1,5 Milyon TL borçla karşılaştıklarını kaydeden Maçoğlu, “Yaklaşık 1 ila 2 yıl arasında borcumuzu bitirdik. Biz Türkiye’nin çok küçük bir yerinde bulanan bir yeriz. Belediyeyi aldığımızda şunu söyledik ‘bir, halka yalan söylemeyeceğiz, iki, sadece hizmet edeceğiz’ dedik. Tabi bir de planlarımız ve projelerimiz de var. En iyi yönetimi sağlamak için bunlara ihtiyacınız vardır. Bizim bugün tarım, hayvancılık gibi birçok projemiz var ve hatta önümüzde ki günlerde manda yetiştirip süt üretimine başlayacağız. Öncelikle herkesin ürettiği bir ortam yaratmaya çalışacağız. Halkçı bir belediyecilik yapamaya çalışacağız onun için herkesin ürettiği bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Ortak üretim, barınma alanı gibi alanlar yaratmalıyız. İlk olarak bunları yaratmalıyız yoksa toplumda biat kültürü yaratırız” ifadelerini kullandı.
“HALK TOPLANTILARLA KENDİLERİ İÇİN KARARLAR ALIYOR”
Ovacık’ta yürüttükleri çalışmalara yapılan eleştirilerin üstünden geldiklerini ifade eden Maçoğlu, “Bugünkü belediyelerde halk kendini yönetmiyor aksine yöneticiler halkı yönetiyor. Ovacık’ta halk toplantılar ile kendileri için kararlar alıyor ve bizde bunları uygulamaya çalışıyoruz. Belediye olarak üretime geçtiğimiz zaman kamulaştırma döneminde ‘aha komünistler toprakları işgal ediyor’ söylemi gelişti. Önce nohut ve fasulye üretirken ‘kurur bunlar’ dediler ama yeşerdi ‘hayvanlar yer’ dediler büyüdü biçemez dediler biçtik ve daha sonra pazara sunduk. Bugün halk her şeyi gördü gerçek belediyeciliğin halk için olduğunu gördü” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir