MARAŞ KATLİAMI’NDA YAŞAMINI YİTİRENLER ANILDI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maraş Katliamı’nın 41’inci yılında, yaşamını yitirenler için Maraşlılar Derneği, Pazarcıklılar Derneği ve Mersin Cemevi ortaklaşa anma etkinliği düzenledi. Düzenlenen etkinlikte konuşan Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz, “Yaşadığımız bu topraklarda barışın daim olması bizim dileğimizdir” dedi. ’’

Mersin Cemevi’nde Maraş Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı. Programa çerağlar uyandırılarak başlandı. Mersin Cemevi İnanç Kurulu Başkanı Erdoğan Sevin Dede’nin okuduğu Gülbengin, ardından yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Anma programına çok sayıda yurttaş, demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz, “Yaşadığımız bu topraklarda Aleviler inanç ve yaşam tarzlarından dolayı, bir siyaset tarzı olarak onlarca katliamı yaşamıştır.Son 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde; nerdeyse her ay, bir katliamının yıl dönümü anmaları yapılmaktadır. Türkiye’de Alevi katliamları ile ilgili bu güne kadar hiçbir iktidar yüzleşmeye yanaşmadı. 41 yıldan beri Maraş Katliamı ile ilgili yüzleşmeye, AK Parti dahil yüzleşmeye yanaşmadıkları gibi…Hükümetler, çıkar ve menfaatleri söz konusu olduğunda din öğelerini kullanarak; bir sonraki Alevi katliamlarının, sözlü ve yazılı beyanlarla, yapılan çeşitli yerlerdeki açıklamalarla adeta önceden haberlerini veriyor” diye konuştu.

Kılavuz,’”Maraş Katliamında resmi verilere göre 150 kişi öldürüldü. 176 kişi yaralandı. 200 ev yakıldı. 100 işyeri tahrip edildi. Maraş Katliamı’nda mağdurların davalarına bakan avukatlardan Ceyhun Can 10 Eylül 1979’da, Halil Sıtkı Güloğlu 3 Şubat 1980’de, Ahmet Albay 3 Mayıs 1980’de öldürüldüler. Aleviler sahipsiz ve başsızdı. Sıkıyönetim mahkemelerinde açılan davalar 1991 yılına kadar sürdü. 804 kişi hakkında dava açıldı. Sanıklardan 29 kişiye idam, 7 kişiye müebbet hapis, verildi. 321 kişi de ceza indirimlerinden yararlandı. Sıkıyönetim kararını, Yargıtay bozdu. Hiç kimse idam edilmedi. Terörle mücadele yasasından yararlanıp, hepsi serbest kaldı. Bunlardan bazıları TBMM meclisine girdi.

Aleviler daha önceki yaşadıkları katliamlarda göç etmezken, Maraş Katliamından sonra yurt içine ve yurtdışına göçler yaşanmıştır” dedi.

Maraş Katliamı tanıklarından 26’ncı Dönem CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak,’”Olaylar devam ederken dönemin Milletvekili Hüseyin Doğan, TBMM genel kuruldaki katliamla ilgili bilgi verirken dönemin milletvekilleri ağlayarak dinlediler. Hüseyin Doğan, ‘Acımasız savaşlarda bile silahsız insanlara kurşun sıkılmamıştır. En acımasız savaşlarda bile gebe kadın doğranarak, karnından cenin çıkartılmamıştır. Babasını kaybeden yavru, komşu evine sığınmaya çalışırken, komşusu tarafından ateş edilerek öldürülmemiştir. Maraş’ta yaşananlar iç savaş gibidir. İç savaşın silahlı iki tarafı olur. Maraş’ta olanlar katliamdır. Hüseyin Doğan abimizin ruhu şad olsun. Her yıl neden anma yapılıyor. Neden her yıl hatırlatılıyor söylemleri vardır. Oysa demokratik, çağdaş ülkelerde, bu tür olayların bir daha yaşanmaması için, devletin katkısıyla anıt yapılır. Anıtın önünde anma etkinliği yapılır. Bu topraklarda yaşayan farklı inanç ve etnik kimliğe sahip olan insanlarımız, geçmişten bugüne çok acılar yaşamıştır. Ülkemizi yönetenlerin, bu acıları dindirmek yerine kendilerini daima masanın öbür tarafında görerek adeta yaraya tuz basmışlardır. Bu derin acıyı yaşayanları hiç anlamamışlardır. Ülkemizde bu anlayış devam ettiği sürece gerçek demokrasi ve toplumsal barıştan söz edilemez. Maraş Katliamı, Alevilere ve solculara yönelik bir katliamdır. Her aşaması planlı ve organize olduğu bilinmektedir” diye konuşmasını tamamladı.

Erhan Toprak ve Kazım Baran’ın deyişlerinin ardından çerağların sıralanmasıyla anma programı son buldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir