Mersin Barosu Hayvan Bakım Evi’nde incelemelerde bulundu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Barosu yönetim kurulu üyesi Av. Mahçe İnanoğlu Deprem, Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Ahmet Orçun Özekenci ve komisyon üyesi avukatlarla birlikte, Mersin Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Barınakların hayvan haklarına uygunluğunu inceleyen avukatlarımız, yetkililerden bilgi aldı. Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Ahmet Orçun  Özekenci, “Hayvan hakları da bir haktır. Ziyaretimizde sokak hayvanlarının barınaktaki sağlıklı yaşam koşullarının yasal düzenlemeye ve AB standartlarına  uygun olup olmadığını inceledik, eksiklikleri dile getirdik. Hayvanların bakımı, beslenme, sağlık, temizlik sorunları, metrekareye düşen hayvan sayısı ve bunun gibi birçok kriterler, hayvanların sağlıklı barınma koşullarına uygun olmalıdır. Bu anlamda ziyaret ettiğimiz barınağın koşulları diğer bir çok barınağa göre  daha iyi durumdadır. Bu sebeple öncelikle yetkililere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Hayvan haklarının Anayasa içerisinde yer aldığını belirten Mersin Barosu yönetim kurulu üyesi Av. Mahçe İnanoğlu Deprem ise,  “Ne yazık ki ülkemizde barınakların çoğu toplama kampı görünümündedir ve standartları yoktur. Çoğu barınakta hayvanların yaşam koşulları, olması gereken standartların çok gerisinde bulunmaktadır. Bu sebeple barınaklar kimsesiz sokak hayvanlarının kötü şartlarda bakıldığı yer olmamalı. Denetimler olmalı, önlemler alınmalı ve barınma koşullarının elverişli olmadığı yerlerde yetkililere caydırıcı yaptırımlar uygulanmalıdır. Burada sokak hayvanlarının yaşam mücadelesine de tanık oluyoruz. İnsanlarımızı barınaklardaki kimsesiz hayvanları sahiplenmeye özendirmeliyiz” şeklinde konuştu.

Mersin Barosu’nun ziyaretinden ve ilgisinden mutluluk duyduğunu ifade eden yetkililer, hukukçu gözüyle görülen eksikliklerin giderilmesi için gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir