Mersin Barosu Tahir Elçi’yi andı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Barosu, 4’üncü ölüm yıldönümünde Tahir Elçi’yi andı. Mersin Barosu Başkanı Yeşilboğaz, yaptığı konuşmada, “Katiller bulunsun” çağrısında bulundu.

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ve yönetim kurulu üyeleri, 28 Kasım 2015 tarihinde öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’yi anarak, bir basın açıklaması düzenledi. Baro odasında yapılan açıklamaya çok sayıda avukat katıldı. antalya escort

Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, burada yaptığı açıklamada, “Av. Tahir Elçi, yaşamı boyunca hak ihlallerine karşı, çok sayıda faili meçhul cinayetlerin ve gözaltındaki kayıpların aydınlatılması için en önde mücadele eden insanlardan biriydi. Av. Tahir Elçi, kendisine yönelik baskılara rağmen mücadelesinden vazgeçmemiş bir hukukçuydu. O sadece bir baro başkanı, bir avukat değil, barış toplumunu inşa etmek için mücadele veren örnek bir hukukçuydu. Dönemin iktidar sahipleri, ‘Bu cinayeti aydınlatacağız’ dediler. Tahir Elçi’nin katledilmesinin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen, Diyarbakır’ın ortasında, güpegündüz işlenen cinayete yönelik soruşturma dosyasında tek bir şüpheli bile maalesef yok. Hala katliamda yer alan katil ya da katiller ortaya çıkartılmadı” dedi.

Tahir Elçi’yi vuran kurşunun hangi silahtan çıktığığının tespit edilmediğini belirten Yeşilboğaz, “Tüm deliller karartıldı. Cinayetin aydınlatılması yönündeki hukukçuların ve kamuoyunun baskısına rağmen soruşturma etkin yürütülmedi, açılan dosya sürüncemede bırakıldı. Tahir Elçi cinayetinde fail, meçhul değildir. Demokrasiyi içselleştirenlerin vicdanını yaralayan Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılmaması, hukuk sistemimizin kara lekesi, siyasi güdümlü hukukçuların hukuksuzluğudur” diye konuştu.

Tahir Elçi cinayetinin, insan haklarının ve sevgi toplumunun altına döşenen bir mayın olduğunu sözlerine ekleyen Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Bugün Tahir Elçi’nin hesabını soramazsak, yarın daha çok Tahir Elçi kaybedeceğiz. Mersin Barosu olarak, Cinayeti işleyenlerin, azmettirenlerin ve üstünü örtenlerin karşısında, hukuk kazanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Tahir Elçi’nin yarım kalan mücadelesi, mücadelemiz olmaya devam edecek. Barış ve adalet; hala tek umudumuz, tek çaremiz, tek yolumuz. Biz yılmaz hukukçular, öldürülmekle bitmeyeceğiz. Mersin Barosu olarak, Av. Tahir Elçi’yi bir kez daha saygıyla ve rahmetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir