Mersin de Kayısı Ağaçları Erken Çiçek Açtı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin sofralık kayısı ihtiyacının yüzde 85’ini karşılayan Mersin’in Mut ilçesinde, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı kayısı ağaçları erken çiçek açtı. Kayısı ağaçlarının bazılarında çağla bile oluştu.

Havaların güneşli ve ılık geçmesi sebebiyle sıcaklığın 18 derecenin üzerine çıktığı ilçede, kayısı ağaçları çiçek açınca seyirlik görüntü oluştu. Çiftçiler, kayısı ağacının şu an çiçek açmasının normal olmadığını söylerken, don olayından endişe ediyor.

Kayısı ağaçlarında çiçeklerin bol olmasına sevinen çiftçiler, “Bu yıl geçen yıllara göre kış yaşanmadı. Aslında kayısı mart ayının 5’i ila 10’u arasında çiçek açar. Şu an bazı kayısı ağaçları çağla bile tutmuş. Önümüzdeki günlerde hava sıcaklığı bu şekilde devam ederse kayısı erken meyve verir. Bundan sonra soğuk ve don olmasa hasat erken olur. Soğuk da olursa meyve zarar görebilir” dediler.

Mut İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ekrem Bayır, havaların bu yıl iyi gitmesi sebebiyle kayısı ağaçlarının en az 15 gün öncesinden çiçek açtığını belirterek, “Çiftçilerimiz, don sistemine karşı yağmurlama sistemleri gibi tedbirlerini almaları gerekmektedir. Ayrıca çiçek gözlerini korumaları ve monilya hastalığına karşı ilaçlama yapması gerekiyor” dedi.

Geçen yıl 55 bin dekar alanda 85 bin ton kayısı rekoltesi elde ettiklerini hatırlatan Bayır, “Bu sene 120 ila 130 bin ton arası rekolte beklemekteyiz. Ayrıca devletimizin desteklediği yüzde 50 hibe ile tarım sigortalarını mutlaka yaptırmaları gerekiyor” diye konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir