porn list

MERSİN TABİP ODASI: “PANİĞE DEĞİL, ÖNLEME İHTİYACIMIZ VAR”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Mersin Tabip Odası, korona virüsüne karşı önlem almaya ihtiyaç olduğunu belirterek, “Ülkemizde Coronavirüs hakkında iki temel yanlış yapılmaktadır. Birincisi, hiçbir şey yokmuş gibi davrananlar; ikincisi de panik havası yaymaya çalışanlar” dedi.

Mersin Tabip Odası, korona virüsüne karşı uyarılarda bulundu. Türkiye’de de ilk vakanın görüldüğü haberinin ardından ülke genelinde vatandaşlarda panik havası oluştu. Mersin Tabip Odası düzenlenen basın açıklaması ile vatandaşlara, “Gereksiz panik yapmayın, klasik ve sosyal medyadaki abartılı haberlere kanmayın. Dünyanın sonu gelmiş gibi medikal malzeme, ilaç, gıda maddesi stoklamayın. Kişisel hijyeninize dikkat edin, Kapalı alan etkinliklerinden uzak durmaya çalışın” uyarılarında bulundu.

“VAKANIN KABUL EDİLMESİ ÖNEMLİ AMA GEÇ KALINMIŞ BİR AÇIKLAMADIR”

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “Sağlık bakanlığı nihayet geçtiğimiz gün Türkiye’de Coronavirüs vakası olduğunu kabul etti. Dünya Sağlık Örgütünün Pandemi ilan etmesinden hemen önce vakanın kabul edilmesi önemli ama geç kalınmış bir açıklamadır. Ülkemizde Coronavirüs hakkında iki temel yanlış yapılmaktadır. Birincisi, hiçbir şey yokmuş gibi davrananlar, ikincisi de panik havası yaymaya çalışanlar. Bu iki tavrın da çok yanlış olduğunu; paniğe değil, önlem almaya ihtiyacımız olduğunu bir kez daha vurgulamak ve dünyada yeni coronovirüs salgınının nasıl bir durumda olduğunu gözler önüne serdikten sonra neler yapmamız gerektiğini de sizlerle paylaşacağız; Dünya çapında coronavirus COVIT-19 bulaşan kişi sayısı 114 bin 809 kişi. Bunlar dünyanın 115 farklı ülke ve bölgesinde yaşıyor. Virüs nedeniyle ölen kişi sayısı 4bin 031, iyileşen sayısı 64 bin 081. Ağır ve kritik vaka sayısı 5711. En çok vaka Çin 80 bin 754, İtalya 9 bin 172, Güney Kore 7 bin 513, İran da 7 bin 161 görüldü. Ölümler de buna paralel – Çin 3 bin 136, İtalya 463, İran 237, Güney Kore 54  kişi” diye kaydetti.

“Çin’de COVIT-19’dan 108, aynı gün kanserden 26 bin 283 kişi öldü”

“Çin’de değilseniz ve yakın bir tarihte Çin’i ziyaret etmediyseniz, endişenizi yüzde 94 atmanız lazım” diye belirterek sözlerine devam eden Antmen, “Gerçekten COVIT-19 size bulaştıysa, yine de paniğe gerek yok çünkü: yüzde 81 hafif formda, yüzde 14 orta, sadece yüzde 5 kritik formda seyrediyor. Atipik zatürede ölüm oranı yüzde 10, COVIT-19 da yüzde 3.4; elli yaş altı ise 0,2. 10 Şubat pik günlerden birisiydi – Çin’de COVIT-19’dan 108 kişi öldü. Aynı gün 26 bin 283 kişi kanserden, 24 bin 641 kişi kalp hastalıklarından, 4 bin 300 kişi şeker hastalığından öldü. Her gün Sivrisinekler 2 bin 740, İnsanlar Bin 300, Yılanlar 137 kişinin ölümüne sebebiyet veriyor” dedi.

“GEREKLİ TEDBİRLER BİR AN ÖNCE ALINMALI”

Bu tespitlerden yola çıkarak öncelikle Sağlık Bakanlığı’na çağrı yapan Antmen, “Sağlık bakanlığı açısından; gerekli tedbirler bir an önce alınmalı, TTB ve diğer sağlık meslek örgütleri ile gerekli diyalog sağlanmalıdır. Son iki gündür Pandemi Kurullarının kurulması, henüz tamamlanmamış olsa da çalışma planlarının hazırlanması, merkezi hastanelerin bazı bölümlerinin olası salgına yönelik hazırlanması çok önemli gelişmelerdir ancak çok daha önceden yapılması gereken şeylerdir. En azından bugünden sonra bu önlemlerin alınmasında ve kişilerin eğitiminde kamunun gücünden yararlanmak ve görsel medyayı yaygın bir şekilde kullanmak önemlidir” şeklinde belirtti.

“GEREKSİZ PANİK YAPMAYIN”

Vatandaşlara yönelik de çağrıda bulunan Antmen şu ifadeleri kullandı:

“Gereksiz panik yapmayın, klasik ve sosyal medyadaki abartılı haberlere kanmayın. Dünyanın sonu gelmiş gibi medikal malzeme, ilaç, gıda maddesi stoklamayın. Kişisel hijyeninize dikkat edin, Kapalı alan etkinliklerinden uzak durmaya çalışın. Yurtdışı seyahatlerinizi erteleyin, Çok basit şikayetleriniz nedeniyle hastanelere ve özellikle acil servislere gitmeyin, birinci basamak olan aile hekimliklerini tercih etmeye çalışın. Aksırırken ve hapşırırken ağzınızı tek kullanımlık mendil ya da dirseğinizin içi kısmı ile kapatın,  Özellikle ellerinizi sabun ve suyla sık sık yıkayın, minumum yüzde 70 seyreltilmiş alkol ile ellerinizi sık sık dezenfekte edin. Bol su, bol sıvı gıda, C vitamini yüksek meyve, sebze ve doğal vitamin-minerallerle bağışıklık sisteminizi güçlü tutun.

Tüm bunları yaptığınız taktirde çok kısa bir süre içerisinde bu salgın ortadan kalkacak ve bizler normal hayatımıza devam edeceğiz.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir