Mersin Toros Devlet Hastanesi’nden Akıl Dışı Uygulama: “Tecavüze Uğramış Hasta” Sarı Alanda Bekleyecek!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Mersin Toros Devlet Hastanesi çok tartışılacak bir uygulamaya imza attı. Acil Servis’te hastaların aciliyetine göre sıralanan bekleme yerlerinin belirtildiği triajda, “Tecavüze Uğramış Hasta” ibaresini kullandı.

IMG-20170129-WA0000

Mersin Toros Devlet Hastanesi ‘Sarı Alan’da beklemesi gereken “baş ağrısı, karın ağrısı, böbrek ağrısı” gibi hastalar arasına “Tecavüze Uğramış Hasta” ibaresini aldı. Yapılan bu uygulamaya tepkiler gecikmedi. Mersin Tabip Odası Başkanı Ful Uğurhan, Psikolog Fahriye Cengiz ve Mersin Kadın Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Canan Yüce uygulamayı yanlış bularak, açıklamaları ile duruma tepki gösterdi.
“ORADA BİR DAMGALANMA KORKUSU OLABİLİR”

Triaj denilen uygulamanın tıbben doğru,acil hastaların kendi aciliyetlerine göre sırayla müdahale edilmeleri için gerekli bir uygulama olduğunu ancak bunun hekimlerin işlerini yaparken hata yapmalarının önüne geçmek açısından kullanılan bir yöntem olduğunu belirten Mersin Tabip Odası Başkanı Ful Uğurhan, “Ama sorun şu ki; bu uygulama halka ilan edildiğinde hastanın mahremiyetinin korunma ilkesi çiğnenmiş oluyor. ‘Sarı alan’ da ilan edilen tecavüze uğramış hasta ibaresi kişilerin dalgalanmasına yol açacağından etik açıdan çok sakıncalı bir durum yaratıyor .Bu durum tecavüze uğramış kişiyi hastaneye başvurmaktan alıkoyabilir. O nedenle triaj’da ‘Tecavüze Uğramış Hasta’ tabirinin yazılı bulunduğu görsellerin herkesin göreceği şekilde asılması doğru değildir. Yani tecavüze uğramış kişi o sarı alanda beklediğinde deşifre olma endişesini taşır. Bir başka şekilde baş ağrısından gelen bir hastaya ‘Acaba tecavüz mağduru mu?’ düşüncesiyle bakılabilir” şeklinde konuştu.
“TECAVÜZ AĞIR BİR TRAVMADIR”

Bu uygulamanın bir ihtiyaç olması durumunda, diğer hastanelerde neden böyle bir uygulamanın var olmadığını sorgulayan Psikolog Fahriye Cengiz, “Sağlık politikası niye her yerde aynı uygulanmıyor. Üstelik tecavüz ağır bir travmadır. Bulunması gereken yer o sarı bölge değil, daha acil alandır. Özellikle tecavüz sonrası hastaneye başvurmuş birinden bulguların hemen elde edilmesi gerekir” dedi.

“HASTA TANIMLAMASIYLA ALGILAR ÇARPITILIYOR”

“En önemli noktanın ise tecavüzün diğer sıradan ya da kendiliğinden oluşan hastalıklarla aynı kategoride yer alıyor olmasıdır” diyen Cengiz, “Zaten toplum maalesef ki, tecavüzcüden çok tecavüz mağduruna odaklanıyor. Bir de böyle hasta tanımlamasıyla algılar çarpıtılıyor. Böylesi bir uygulama, tecavüzü yaşayan kişide daha büyük olaylara sebebiyet verecekken, diğer insanların zihninde ise durum normalleştirilir” ifadelerini kullandı.

“TECAVÜZE UĞRAMIŞ KİŞİYİ HASTANEDEN UZAKLAŞTIRABİLİR”

Hastanenin uygulamasına tepki gösteren Mersin Kadın Platformu üyesi Canan Yüce ise, Devlet Hastanesinde acil hastaların aciliyetlerine göre ayrılması üzerine sarı renkli alanda ‘Tecavüze Uğramış Hasta’ tabirinin yazılmasını doğru bulmadıklarını belirtti. Orada bu şekilde bir tabirin yer alması ve tecavüz olayını yaşayan kişiyi hasta olarak görmenin yanlış olduğunu ifade eden Yüce, böylesi bir durumun tecavüzü olağanlaştırmak anlamına geldiğini de vurguladı. Ayrıca Yüce, tecavüz vakalarının mağdurları toplumsal baskılardan dolayı hastanelere açık başvuru yapamayacağı için, hastanenin Acil Servisi’ne direk böyle yazılması farklı sonuçlar doğurabileceğini aktardı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir