Mersin’de 1 Mayıs coşkusu: Binler emek dayanışmasıyla bir araya geldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turan DAL

Mersin’de Tevfik Sırrı Gür Stadyumu (TGS) önünde toplanarak, kutlama alanı olarak belirlenen Cumhuriyet Meydanına kadar sloganlar eşliğinde yürüyen binlerce işçi ve emekçi 1 Mayıs’ı gür bir sesle kutladı.

Mersin’de binler 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı Tevfik Sırrı Gür Stadyumu (TGS) önünde toplandıktan sonra sloganlar eşliğinde yürüyüş yaptıkları Cumhuriyet Meydanı’nda kutladı. Etkinliğe HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, CHP Milletvekilleri Fikri Sağlar, Aytuğ Atıcı, Hüseyin Çamak ve birçok siyasi parti, sivil toplum örgütü ve gençlik örgütlerinin de aralarında olduğu binlerce işçi ve emekçi katıldı. Taşınan bayraklar ve pankartlar alanda rengârenk görüntüler oluşturdu. Alana “Laik eğitim laik düzen istiyoruz”, “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor” ve “Yaşasın 1 Mayıs, Bıji yek gulan” pankartları asıldı.

“BU DÜZEN DURDURULMALI”

Ülkede OHAL’in bir yönetim biçimine dönüştüğüne dikkat çeken DİSK/ Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, 1 Mayıs’ı AKP hükümetinin OHAL’cı yasaları ile emekçilerin haklarına, özgürlüklere, demokrasiye karşı girişmiş bir saldırı dalgası altında kutladıklarını kaydetti. Özgürlüklerin değil baskının süreklileştiğini kaydeden Göksoy, AKP hükümetinin OHAL ve KHK ile meclisi devre dışı bırakarak, toplumu adeta bir cendere içine sıkıştırdığını, bununda toplumda daha fazla işsizlik ve daha fazla yoksulluğu süreklileştirdiğini ifade etti. Taşerona kadronun işten atmanın gerekçesine dönüştüğünü ifade eden Göksoy, “Uzun süredir taşeronda çalışan işçilerin kadro umudunu sömüren, AKP hükümeti kadro yerine belediye şirket işçisi yaptı. Bununla yetinmedi kadro yerine belediye işçilerini güvenlik soruşturması adı altında binlerce işçiyi işlerinden etti. Büyüme masalına karşı işsizlik artıyor. İş cinayetleri devam ediyor. Kar için doğa talan ediliyor. Bölgedeki emperyalist müdahale ve savaş sürüyor. Verecekleri yalandan ve zordan başka bir şey kalmadı” diyerek bu düzenin durdurulması gerektiğini söyledi.

“BİZ KADINLAR DEMOKRATİK BİR ÜLKE İSTİYORUZ”

Mersin Kadın Platformu adına konuşan Nadide Toker, kadınlar olarak şiddete karşı 8 Mart’ta, emeğin sömürülmesine karşı da 1 Mayıs’ta alanlarda olduklarını belirterek, “Bugünde 1 Mayıs için, emeğimiz için alanlardayız. Bugün diyoruz ki kadınlar buradadır, kadınlar direniyor. Kadınlara, ‘tüm baskılara ve haksızlıklara karşı sesini yükselt’; ‘Güvencesiz çalışmaya hayır’ diyoruz. Kadınlar çalışma yaşamı dahil her yerde vardır. Biz kadınlar özgürleşmek için haklarını sonuna kadar kullanacağı demokratik bir ülke istiyoruz. ‘Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın kadın dayanışması diyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından kutlama, Sanatçı Hüseyin Turan’ın ezgileri ile devam etti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir