Mersin’de avukatlar Tahir Elçi’yi andı: “Mücadelesinin ışığında ilerleyeceğiz”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Mersin’de avukatlar, Tahir Elçi’nin ölümünün 5. yıldönümünde gerçekleştirdikleri basın açıklamasında,  “Bizler Tahir Elçi’nin öğrencileri, meslektaşları, mücadele arkadaşları olarak anısına sahip çıkıyor, mücadelesinin ışığında ilerleyeceğimiz sözünü veriyoruz” diye belirttiler.

 

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Mersin Şubesi üyeleri, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin ölüm yıl dönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Mersin Adliye Binası önünde yapılan açıklamaya İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi Başkanı Hakkı Demir de katıldı.

Avukatlar adına açıklama metnini kamuoyuyla paylaşan ÖHD Mersin Şube Eşbaşkanı Hoşyar Sarıyıldız, faillerin korunduğunu söyleyerek,  “Yaklaşık 5 yılın ardından açılan davanın ilk duruşmasında yaşananlar Tahir Elçi’nin muhtemel katillerinin 5 yıl önce olduğu gibi bugün de korunmakta olduğunu herkese bir kez daha göstermiştir” dedi.
Tahir Elçi’nin, hayatı boyunca faili meçhuller,  yaşam hakkı ihlalleri ve cezasızlığa karşı yaptığı çalışmalarla Türkiye’nin en değerli insan hakları savunucularından ve hukukçularından olduğunu kaydeden Sarıyıldız, “Bizler Tahir Elçi’nin öğrencileri, meslektaşları, mücadele arkadaşları olarak anısına sahip çıkıyor, mücadelesinin ışığında ilerleyeceğimiz sözünü veriyoruz. Tahir Elçi cinayetinin tüm yönleriyle açığa çıkarılıp cinayette icrai ve ihmali eylemi olan tüm kamu görevlilerinin davaya dahil edilmesi ve cinayetin cezasız kalmaması için mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir