Mersin’de ‘Eğitim ve İzleme Kurulu’ oluşturuldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Mersin Şubesi’nin çağrısıyla kentte bulunan meslek odaları ve siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla Eğitim İzleme Kurulu oluşturuldu.
Oluşturulan Kurul, Eğitim Sen Mersin Şube binasında yapılan basın açıklamasıyla ilan edildi. Açıklamaya izleme kurulu bileşenleri katıldı.
‘ORTAK AKIL VE BİLİMSEL DAYANIŞMA’
Burada açıklama yapan Eğitim Sen Şube Başkanı Mahmut Sümbül, salgının başından bu yana salgınla mücadelenin ancak ortak akıl, bilimsel çalışma ve toplumsal dayanışma ile mümkün olduğunu ifade etti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) başta olmak üzere tüm kurumları salgına karşı ortak mücadele için adım atmaya davet ettiklerini belirten Sümbül, “Tüm çabalarımıza rağmen henüz bu çağrılarımıza olumlu yanıt alamadığımızın ifade edilmesi gerekmektedir. Gelinen aşamada salgının boyutları ve okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla oluşabilecek risk dikkate alındığında sürecin ayrıntılı ve çok yönlü izlenmesi gerektiği açıktır. Sendikamız bu gereksinimin karşılanması, eksikliklerin ve sorunların hızlı tespiti ve geçerli, uygulanabilir çözümlerin anlık olarak üretilebilmesi için mutlaka merkezi, il ve ilçe düzeylerinde ‘eğitim izleme kurulları’ oluşturulması gerektiğini düşünmektedir” dedi.
“Söz konusu kurulların alanda bulunan tüm kesimlerin temsilcilerinden, bilim insanlarından ve sorumluluğu bulunan kamu kurumlarının temsilcilerinden oluşması gerekmektedir” diyen Sümbül,  “Ancak son dönemde kamu yöneticileri tüm kamu kesimleri ile değil sadece kendilerine daha yakın olarak tanımlanan kesimlerle iletişim içerisinde olmayı tercih etmektedir. Toplumun tüm kesimlerine eşit uzaklıkta olması gereken kamu yöneticilerinin siyasi iktidar tarafından makbul görülen kesimlerle sadece ortak hareket etmesinde kamu yararı söz konusu değildir” diye konuştu.
İZLEME KURULU OLUŞTURULDU
Eğitim alanında yaşanan sorunların izlenmesi, kayıt altına alınması, çözüm için sorumlu kamu kurumlarının göreve çağrılması, kimi çözümler için de Mersin ve ilçeler düzeyinde inisiyatif geliştirilmesi artık bir zorunluluk haline geldiğini vurgulayan Sümbül, şunları söyledi: “Bunun için Eğitim Sen Mersin Şubesinin çağrısı ile Mersin Eğitim İzleme Kurulu’nu oluşturduk. Kurulumuz kendi içinde çalışma yöntemini belirleyip derlediği ve kendilerine ulaşan bilgileri belli periyotlarla kamuoyu ve ilgilerle paylaşacak ve çözmeye gayret edecektir. Kurulumuz eğitimde sözü olan, sorunlarını aktarmak isteyen veya birlikte çalışmak isteyen herkese açıktır.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir