“Mersin’de kurulan balık çiftlikleri hukuksuzdur”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Mersin Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan, Mersin’de kurulan balık çiftliklerinin hukuksuz olduğunu kaydetti.

Mersin’de geniş alanlardan yankılanan tepkilere rağmen kurulumuna başlanılan balık çiftliklerine ilişkin Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) basın toplantısı gerçekleştirdi. Açıklamayı Dernek Başkanı Sabahat Aslan yaptı.

 
Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği’nin, Mersin’in sahillerine 60 adet balık çiftliğinin yapılacağını duyurduğunu kaydederek konuşmasına başlayan Aslan, “Dana adası civarında üretime geçen Balık Çiftliği’nin çed raporu yoktur ve izin belgeleri çok eski olduğu için izinleri hükümsüz olup kurulduğu bölgede 1. Derece Doğal ve Arkeolojik Sit alanıdır. Bu bölge Uluslararası sözleşmelerle korunan Akdeniz Foklarının yaşam alanlarıdır. Kurulan bu Balık Çiftliği hukuk ve teknik şartlara uygun olarak kurulmadığı için, üretilecek balığın besin değerine de halkın güveni olmayacaktır” dedi.

 
TBMM’nde CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın 6 Kasım 2017 tarihinde, Balık Çiftlikleri ile ilgili yapmış olduğu konuşmasına karşılık Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’nin balık çiftliklerinin ÇED olumlu raporuna onay verilmeyeceğini belirterek, ‘bölge oluşturup yapma fikri vardı, biz onu reddettik’ sözlerine rağmen Mersin’de, Aydıncık, Anamur ve Silifke sahillerinde 60 adet balık çiftliğinin planlanması ve bir kısmının kuruluyor olmasının düşündürücü olduğunu söyleyen Aslan, “Devletin Bakanı Balık Çiftliklerinin yapılmasına izin vermeyeceklerini ifade etmesinden bizler; Dana Adası civarında üretim faaliyetine başlayan Balık Çiftliğinin kaçak ve denetimsiz üretim yaptığını anlıyoruz. Balık Çiftliklerinin yaratmış olduğu olumsuzluklar ortadadır. Balık Çiftlikleri Muğla’da denizi çok kirletmiştir. Muğla’da üretim yapan Balık Çiftlikleri şirketleri kirli denizde verimli üretim yapamadıkları için Balık Çiftliklerini Muğla’dan söküp Mersine kurmak istedikleri açıktır. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhasekiye sesleniyoruz. Mersin Halkı verdiğiniz sözü tutmanızı bekliyor. Sizden Hukuksuz ve kaçak olarak üretim faaliyetine başlayan Dana adası çevresinde kurulan Balık Çiftliğini kapatarak sökülmesini ve bundan sonra kurulması planlanan Balık Çiftliklerine izin verilmemesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir