Mersin’de LGBTİ’lere yönelik hak ihlalleri tartışıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

7 Renk Mersin LGBTİ Derneği’nin “Ayrımcılık ve İhlaller” adıyla düzenlediği panelde, LGBTİ bireylerine yönelik ayrımcılıklar ve hak ihlalleri tartışıldı.

 

7 Renk Mersin LGBTİ Derneği “LGBTİ’lere yönelik ayrımcılık ve hak ihlalleri” paneli Kültürhane’de gerçekleştirildi.  Önce Baro Platformu’nun Mersin Barosu adayı avukat Bilgin Yeşilboğaz, Kagos GL üyesi Yıldız Tar ve avukat Ezgi Özkan’ın konuşmacı olarak katıldığı paneli birçok yurttaş dinledi.

 

“SALDIRALAR SİSTEMATİKLEŞTİ”

 

İlk sözü alan Kagos GL üyesi Yıldız Tar, LGBTİ’leri doğrudan tanımlayan ve cinsiyet tercihini kapsayan bir yasanın olmadığını ifade etti. “Başkalarının hak ve özgürlüklerini kısıtlayarak bu yasak başka şeylere yol açıyor” diyen Tar, nefret suçlarının arkasında cesaret ve teşvik olduğunu dile getirdi. Tar, “Sistematik şekilde ayrımcılık uygulanması, toplumsal meseleye dönüşüyor. Trans bireylere yönelik şiddetlerin artması bireysel değil. Tüm translara yönelik suçlara ceza verilmiyor. Bu da beylikdüzü escort cesaretlendiriliyor. Saldırıların sistematikleşmesi durumu var” diye belirtti. Ardından konuşan avukat Ezgi Özkan, “Seks işçileri hem sigorta hem de emeklilik haklarından yararlanamıyor. Diğer yandan Translar da birçok sorunla karşı karışı karşıyadır” dedi.

 

“CİNSİYETÇİ YAKLAŞIM DİLDE DEĞİŞMELİ”

 

Son olarak konuşan Önce Baro Platformu’nun Mersin Barosu adayı avukat Bilgin Yeşilboğaz, OHAL ile birlikte ülkede hak ihlalleri yaşandığına dikkat çekti. Yaşananlara karşı herkesin birleşmesi gerektiğini dile getiren Yeşilboğaz, “Cinsiyetçi yaklaşım, ilk önce dilde değişmesi gerekiyor. Bir ayrımcılığa karşı tepkisiz kalınırsa, tüm ayrımcılığa karşı tepkisiz kalmış oluruz” ifade etti. Her türlü insan hakları ihlallerinin karşısında durmak gerektiğini belirten Yeşilboğaz, “Avukatlar olarak, bu kadar yaşanan hak ihlallerinin karşısında durmak gibi omuzumuza yüklenen bir görev var. Bu görevi en iyi şekilde yapmak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

 

Panel soru ve cevap bölümü ile son buldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir