Mersin’de Newroz coşkuyla kutlandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin’de yurttaşlar sabah saatlerinde Newroz alanına aktı. HDP ve DBP öncülüğünde düzenlenen etkinlikte, HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat ve HDP Van Milletvekili… Bedia Özgökçe Newroz ateşini yaktı.

Bugün tüm ülkede milyonlarca yurttaş Newroz Bayramı’nı sevinçle karşıladı. Mersin’de de binlerce yurttaş Akdeniz ilçesine bağlı Tırmıl Miting Alanı’nda bir araya geldi. HDP ve DBP öncülüğünde düzenlenen etkinlikte, HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat ve HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe yurttaşlara seslenirken, konuşmaların ardından Koma Klam ve Mizgin Tahir ezgiler dillendirdi.

‘”KAVALAR’IN DEHAKLARI GALEBE ÇALDIĞI GÜN BİRAN ÖNCE GELSİN”

Anaları ve gençleri selamlayarak konuşmasına başlayan HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, “Halkın değerli anaları ve gözümüzün nuru gençleri hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Her devirde Dehak’lar vardır, bunları unutmayalım. Her devirde Dehak’lar olduğu gibi Kawalar da vardır. Her zaman Kawalar Dehak’ları yok eder ve tarihe gömülür giderler. Newroz karanlığın aydınlığa yenildiği gündür. Ondan kaynaklı umutsuzluğa kapılmayın, mutlaka gündüz olacak ve dünya aydınlanacak. Burada da dünyanın her yerinde de elbette zulüm sona erecek. Bu bayram tüm Ortadoğu hakları için özellikle de biz Kürt halkı için anlamı ve önemi büyük olan bir bayramdır. Demirci Kawa’ların Dehakları galebe çaldığı gün bir an önce gelsin” dedi.

“Halk Newroz ile Newroz ise halk ile vardır. Newroz Kawa ile Kawa’da Newroz ile vardır. Kawa ölmedi, Nerde Newroz ateşi yakılsa Kawa oradadır” diyerek konuşmasına başlayan HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe, şöyle devam etti: ”Daha dün Kavan’ın büstünü yıkanlar sizlere sesleniyorum. Kawa’ın büstünü yıkmakla kawa ölmez. Siz o gün Afrinlilerin, gençlerin, Kürtlerin kalbini kırdınız. Ve siz Kawa’ın kalbini kırdınız. Ancak Kawa’ın korkusu hep yüreğinizde var olacaktır” diye konuştu.

‘YASAKLIYORSUNUZ DİYE SUSACAK VE SEVMEYECEK DEĞİLDİR’

Tüm baskı ve yasaklamalara rağmen Newroz’u kutladıklarını aktaran Özgökçe, “Newroz’u niye yasaklıyor ve onca baskı yapıyorlar. İşte bizim kimliğimizi, kültürümüzü ve değerlerimizi yok etmek istiyorlar. Belleğimizi silmek istiyorlar. Newroz tüm değerlerimizin taşıyıcısıdır. Kürt halkı bu bilinçle Newroz alanına akmış ve sahip çıkmıştır, gereken cevabı vermiştir. Bize özgürlüklerden kardeşlikten ve ortak tarihten bahsediyorlar ve Newroz’u izinle kutlaya bilirsiniz diyorlar. Demirci Kawa Newroz ateşini kutladığında zalim Dehak’tan izin almadı. Ya da izin verdik kutlayın ancak Afrin’den bahsetmeyin diyorlar. Afrinden bahsetmeyi yasaklıyorlar. Kardeşlerimiz ile ilgili söyleyeceklerimizi yasaklamaya çalışıyorlar. Suriye’de yaşanan savaşta Afrin huzurun yeriydi. DAİŞ gibi çetelerden kaçan insanlar için bir limandı, insanlığa açılan kapıydı. Tüm dünya Afrin gibi bir kasabayı işgal etmek için ellerinden geleni yaptı. Afrin halkı Afrin’i terk etmek zorunda kaldı. 2 ay boyunca hergün bombalar yağdırıldı. Yüzlerce sivil insan hayatını kaybetti. Hastaneler dahi bombalandı. Şimdi diyorlar bunlardan bahsetmeyin. Boyun eğdiremedikleri sevgili Eşgenel başkanlarımız Sevgili Selocan’dan ve Figen’den bahsetmemizi yasaklıyorlar. Siz yasaklIyorsunuz diye bu halk değerlerinden vazgeçebilir mi? Neyi, kimi seveceğimize, nasıl seveceğimize dün olduğu gibi bu günde, yarında ancak biz karar verebiliriz”

“KÜRTLERİN TEK İSTEĞİ BİRLİKTE ÖZGÜRCE YAŞAMAKTIR”

“Bize söyledikleri tek şey var, her şey bu ülkenin bekası ve birliği içinmiş, yalandır” diyerek konuşmasını sürdüren Özgökçe, “Kürtlerin tek isteği birlikte özgürce yaşamaktır. Bunun neresi bölücülük yapmaktır. Bugün Türkiye’yi yönetenlerin biraz aklı olsa yanı başlarında en önemli müttefik olacak olan Kürtleri görürler, bu şekilde dışarıda kaybettikleri itibarlarını belki kazanırlar. Bugün dışarıda kaybettikleri itibarın nedeni içerde ve dışarıda Kürt düşmanlıklarıdır. ‘Kürtler bizim kardeşimizdir, Kürtler ile bir sorunumuz yoktur’ diyorlar. Bugün Kürtlerin seçme ve seçilme hakkını elinden almışsın. HDP’nin milletvekillerini ve belediye başkanlarını, parti yöneticilerini tutukluyorsun. Seçmen olarak benim hakkıma saygı duymuyorsun ve bunun üzerine kardeşlikten bahsediyorsun. AKP ‘benden olmayan Kürtlerin seçme ve seçilme hakkı yoktur’ diyor. Bizde bunu asla ve asla kabul etmiyoruz. Sayın Demirtaş ve Sayın Figen Yüksekdağ şahsında tüm tutuklu vekillerimizin, Sayın Gülten Kışanak şahsında tüm tutuklu Belediye Eşbaşkanlarımızın selamlıyor ve Newroz’larını kutluyoruz” dedi.

Konuşmalar ardından ise sanatçılar ezgiler dillendirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir