“Mersin’de üretim devri başlayacak”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Turan DAL

“Maalesef ki toplumumuzun belirli kesimlerinde ciddi bir rant tutkunluğu söz konusu. İdareciler de böyle durumlarda rant tutkunlarına çanak tutma görevi üstleniyor. Şunun teminatını verebilirim ki, ben belediye başkanı seçildiğim zaman, Mersin’de rantın üzerine oturup para kazanma derdi bitecektir. Mersin’de üretim devri başlayacaktır.”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adaylığı hakkında yönelttiğimiz soruları yanıtlayan CHP’li Vahap Seçer, farklılıkların bir arada yaşadığı ve Türkiye’nin bir izdüşümü olarak yorumladığı Mersin’e, bir denge adayının başkan seçilmesi gerektiği vurgusunda bulundu.

-Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adaylığınıza dair değerlendirmenizi almak istiyoruz?

Seçer:2019 Türkiye siyaseti için önemli bir yıl. İki ayrı tarihte 3 seçim yapılacak. Biri Mart ayında beklenen yerel seçim, diğeri Kasım ayının başında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimleri olacak. Yerel seçimler, Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimlerini de ilgilendiren, bir seçim hüviyetinde. Hem Türkiye genelinde hem kendi özeli Mersin’de partimiz, elbette ki bu seçimlere son derece iddialı hazırlanacak. Mersin’de hem referandumda çıkan sonuç itibariyle hem de genel siyasi yapısı itibariyle her zaman için Cumhuriyet Halk Partisi’nin iddialı olduğu bir kent. 2014’teki yerel seçimleri kaybettik evet. Halkın takdiri bu yönde oldu. Ama 2019’da tekrardan il ve ilçelerdeki belediye yönetimlerini kazanmak istiyoruz. Mersin dışında da Türkiye’nin birçok ilinde iddialı bir şekilde belediye seçimlerini kazanmak için çalışacağız. Kentimizde de Vahap Seçer olarak partimizin göstereceği bir aday profiline uygun olduğumu düşünüyorum. Elbette ki partimiz iddialı bir adayla yoluna devam etmek isteyecek. Tecrübesiyle kentin dinamiklerine uygun bir denge adayı olmasını göz önünde bulunduracaktır. Bu aday profiline uygun birisim olduğumu düşünerek, partimden seçimlerde görev bekliyorum. Bu konuda da yoğun çalışmalarımı sürdürüyorum. gümüşhane escort

-Kentin sorunlarına dair neler söylemek istersiniz?

Seçer:Mersin’in temel sorunları var, herkesin bildiği…Hangi arkadaşımıza sorarsanız sorun size, işsizlik diyecektir, Suriyeli misafir kardeşlerimizin yaşadıkları diyecektir, trafik sorunu diyecektir… Yani öyle çok sorunumuz var ki diyecekler bitmeyecektir. Bunların tümünü önem sırasına göre masaya yatırıp çözüme kavuşturma konusunda tüm çabamızı harcayacağız.

-Mecliste grubu bulunan 4 partinin 4’üne de Mersin’den milletvekili gönderildi. Buradan yola çıkarak, kentimizdeki böylesi bir renkliliğin birlikteliği üzerine neler söylemek istersiniz?

Seçer:İnançsal olarak, halklar olarak rengarenk bir kentte yaşıyoruz. Demografik yapısıyla, etnik ve inançsal kümelenmesiyle Anamur’dan Tarsus’a kadar, ülkemize örnek bir kent Mersin. Mersin’i her zaman küçük Türkiye ya da Türkiye’nin iz düşümü olarak değerlendiririm. Farklı kültürlerin bir arada olması bizim için büyük bir zenginlik. İşte bu zenginliği kucaklayacak ileriye taşıyacak bir zihniyetin Mersin’i yönetmesi gerektiğini düşünüyorum.

-Mersin gibi farklılıkların bir arada yaşadığı kentte,özgürlükler konusundaki bakışınız nedir?

Seçer:Her etnik yapı, her kimlik insanın onurudur. İnsanın onurunu incitici bir takım eylem ve işlemlerde bulunmak siyasetçi için uygun bir davranış değildir. Türkiye her zamandan fazla sosyal barışı önemsemesi gereken bir dönemden geçiyor. Aslında Mersin de bu anlamda çok önemli bir kent. Eğer sosyal barışın tahrip olmasına yönelik Mersin’de siyasilerden kaynaklı herhangi bir sorunla karşı karşıya kalırsak, Türkiye bunun bedelini çok daha fazla ağır öder. O nedenle yanlış kararlarda bulunmayacak, kentlilerin kendi kültür ve inançlarını özgürce yaşamalarını temin edecek, bunların teminatı olacak bir belediye başkanının seçilmesi gerekir.

Mersin’in eksilen yeşiline dair söyleyecekleriniz neler?

Seçer:Kentin yeşilini yitirmesi ya da arttırması tamamen bir vizyon meselesidir. Bu anlamda yönetenlerin yeşile, doğaya nasıl baktığıyla alakalı bir durum söz konusu. Diğer taraftan maalesef ki toplumumuzun belirli kesimlerinde ciddi bir rant tutkunluğu var. İdareciler de ne yazık ki böyle durumlarda rant tutkunlarına çanak tutma görevi üstleniyor. Şunun teminatını verebilirim ki, ben belediye başkanı olduğum zaman Mersin’de rantın üzerine oturup para kazanma derdi bitecektir. Mersin’de üretim devri başlayacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir