porn list

Mersin’de vaka sayısı artıyor: Artış ‘Normalleşme’ ile mi ilgili?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

SES Mersin Şube Eşbaşkanı Özge Göncü, kentteki koronavirüs vaka sayısındaki artışa dikkat çekerek,  “Vakalardaki bu artışın sebebinin son bir haftadır yaşanan ‘normalleşme süreci’ olup olmadığı da akıllarda bir soru olarak belirmektedir. Normalleşme sürecinin hastalığın seyri göz önüne alınarak ve toplum sağlığı gözetilerek mi yoksa ekonomik krize karşı halkın sağlığını tehlikeye atarak mı başlatılmış bir süreç olduğu halkımızda kaygı yaratmaktadır” dedi.

 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şubesi, kentteki koronavirüs salgınında artan vaka sayılarına ilişkin açıklama yaptı. Sendika binasında yapılan açıklamaya sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri destek veridi. Toplantıda açıklamayı SES Mersin Şube Eşbaşkanı Özge Göncü yaptı.

 

“SEYAHAT KISITLAMASININ KALKMASI BİZİ DAHA DA ENDİŞELENDİRİYOR”

Sendika olarak sağlık çalışanlarından aldıkları bilgiler doğrultusunda son günlerde kentte vaka sayılarının çok fazla arttığını aktaran Göncü, son iki haftadaki vaka sayısının pandeminin ilk iki ayındaki vaka sayısından fazla olduğuna dikkati çekti. Göncü, endişelerini şu şekilde dile getirdi: “Vakaların yaş ortalamasının genç olması ve çoğunun asemptomatik ve yoğun bakım seviyesinde bir tıbbi desteğe ihtiyaç duymaması sevindirici bir bilgi olarak kaydedilirken, teşhislerin çoğuna hastane bilgi sistemlerinde ‘kovid-19’ yerine ‘bulaşıcı hastalık’ kodu girildiği yönündeki bilgiler ve kamuoyunun şeffaf bir şekilde bilgilendirilmemesi de kaygıyı yaratmaktadır. Ayrıca son haftalarda Karayolları ve MESKİ gibi kamu kuruluşu çalışanlarında şüpheli ve teyitli vakalar bulunması da Mersin’deki sürecin yoğunlaştığını ve daha da yoğunlaşabileceğini açıkça göstermektedir. Mersin’in turizm potansiyeli ve çevre illerden aldığı göçlerin tetiklediği düşünülen bu vaka artışı durumunun, İstanbul ve Ankara illerindeki şehir dışına çıkma kısıtlamasının kalkmasının ardından daha da artma ihtimali bizi endişelendiriyor.”

 

İL PANDEMİ KURULUNA ŞEFFAFLIK ÇAĞRISI

Normalleşme süreci adı altında yaşadığımız bu dönemde hükümetin eğer sürü bağışıklığı politikasını uygulamaya soktu ise, bunu, halkla açık şekilde, avantajları ve dezavantajlarını açıklayarak paylaşması gerektiğini ifade eden Göncü,  “Enfekte kişi sayısı, normalleşme sürecine bağlı olarak artarsa vatandaşların psikolojilerinin ve buna bağlı ekonomik dalgalanmaların da öngörülmesi gerekmektedir. Bilindiği gibi, ilimizde de, Valilik bünyesinde oluşturulmuş bir İl Pandemi Kurulu bulunmaktadır. Bu kurul yapısı gereği sağlık meslek örgütü olan TTB’yi kapsamak ve il bazında özgün karar ve önlemleri belirlemekle yükümlüdür.  Katılım açısından yalnızca meslek örgütlerinin değil, sağlık çalışanlarının iradeleri olan sendikaların ve kentte yaşayanların sesi olan diğer sendika ve demokratik kitle örgütü ve hatta platformların da bu kurulda bulunmasının gerekli olduğu görüşünü hem kamuoyu ile hem de Valilik ile pandeminin ilk günlerinden itibaren paylaşmıştık.  Pandemi kurulu, şu an itibari ile toplanıp toplanmadığını bilemediğimiz, kararlarından haberdar edilmediğimiz bir kuruldur.  Olası vaka artışı ve panik durumlarından daha güçlü ve sağlıklı çıkabilmek için, İl Pandemi Kurulunun daha aktif, daha katılımcı, daha şeffaf, daha güvenilir, özgü karar ve tedbirler geliştirecek şekilde yeniden yapılandırılması gerekmektedir” dedi.

 

VAKA SAYISI 200’E YAKIN”

SES Mersin Şube Eş Başkanı Zeki Sinan Doğan ise üyelerinin verdiği bilgiye göre Mersin’de 200’e yakın vaka sayısı olduğunu öğrendiklerini söyledi.  Yetkililerden kesin bilgi almadıklarını sadece üyelerinden aldıkları bilgilerle bu sayıya ulaştıklarını ifade eden Doğan “Halka açıklama yapılmadığı için ortalıkta dolaşan doğru olmayan rakamlar var. Bunun sebebi de şeffaf olmamalardan kaynaklanıyor. Aldığımız bilgilere göre Tabip Odası ve Büyükşehir Belediyesi pandemi kurulunun üyesi olmasına rağmen toplantılara çağrılmamıştır” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir