Mersin’den ‘Memleket Biziz’ kurultayına çağrı: Ses çıkaralım, durduralım, ülkemizi yeniden kuralım!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aralarında DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Avukat Kemal Aytaç, Yüksel Direnişçisi Veli Saçılık, Halkevleri GYK üyesi Oya Ersoy’un da bulunduğu bir grup aydının “Memleket Biziz” başlıklı açıklamayla yaptığı kurultay çağrısına Mersin’den de destek geldi.

 

Mersin’de birçok parti, sendika ve sivil toplum örgütü üyeleri bir araya gelerek ‘Memleket Biziz’ adlı çağrıya destek vererek açıklamada bulundu. Eğitim-Sen Mersin Şubesi’nde yapılan açıklamada 22 Nisan’da Ankara’da yapılacak olan kurultaya çağrıda bulunuldu.

 

Açıklamada ilk sözü alan Şilan Sürmeli yapılan bu çağrının hayatının ve ülkemizin kaderinde söz sahibi olmak isteyen tüm yurttaşları, ortak bir yürüyüş kolunda buluşmaya, böyle bir yürüyüşün öznesi olmaya ve bu amaçla ortak bir kurultay çalışmasını hep birlikte örgütlemeye davet etmek için kaleme alındığını ifade etti. Yaşadığımız ülkeyi ve memleketin geleceğini, memleketin kaderin söz sahibi olma kararlılıkların kurtaracağını ifade eden Sürmeli “Dalga dalga ‘hayır’ diyen kalabalıklarla düştüğümüz yollarda; bir okul önünde, bir derede veya adliye kapısında; bir işyerinde veya üniversite avlusunda; sözle yazıyla kahkahayla, şarkıyla, eylemle direnirken bu büyük gücün farkına vardık. ‘Gayri böyle gitmez’ diyen devasa bir ses çıkarabilir, kararlı bir yürüyüşle bu gidişi durdurabilir, kolektif irademizle ülkemizi yeniden kurabiliriz. Kökü çok derinlerde bir orman gibi umutlu, dirençli ve güçlüyüz. Hep yeniden yeşerebileceğimizi de, Siyasal İslamcı, sağcı ve baskıcı siyasetlerle harap edilen ülkemizin ancak göğsümüzün altındaki sol cevahirle, ortak sol değerlerle yeniden kurulabileceğini de biliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Açıklamanın devamında konuşan Ali Sesal ise, “Saltanat değil cumhuriyet, tebaalık değil yurttaşlık istiyoruz. Her türlü ayrımcılık, yoksulluk ve eşitsizliğin karşısına eşitlik; şiddet ve baskıyla örülmüş bir iklimin karşısına özgürlük; savaşın karşısına barış; ırkçılığın ve kutuplaştırmanın karşısına Türk, Kürt, Arap ve bütün halkların kardeşliği; hayatlarımız ve bedenlerimiz üzerindeki dinsel tahakkümün karşısına özgürlüğün güvencesi bir laiklik; erkek egemenliğinin karşısına kadın özgürlüğü ve yağmacılığın karşısına ortak iyiliğimizi temel alan bir yurtseverlik bayrağıyla dikiliyoruz. Bu ortak değerlerimize, direnme merter escort yeteneğimize, gayrı meşru bir iktidara karşı hiç durmayan itaatsizliğimize güveniyoruz” dedi.

 

Sokağı ve sandığı mücadeleyle kuşatmak ve sonuç alacak bir mücadele yaratmak için bir araya geldiklerini ifade eden Sesal “Direnişlerimizi büyütmek; kaderimizi oy sayımına terk etmemek; sokağı ve sandığı mücadelemizle kuşatmak ve sonuç alacak bir mücadele örgütlenmesi yaratmak için: Kadınları, işçileri, gençleri, LGBTİ’leri, Alevileri, bilim insanlarını, sanatçıları, gazetecileri, hukukçuları; barış ve yaşam savunucularını: susturulamayanları, itaat etmeyenleri; şehirlerinde, mahallelerinde, işyerlerinde, okullarında bugüne kadar yaptıklarımızdan daha fazlasını yaparak daha büyük ve kapsayıcı bir yürüyüş kolu oluşturmaya ve dağınık ve ürkek adımları, cesur ve kararlı bir koşuya dönüştürmek için örgütleyeceğimiz Kurultay çalışmasında buluşmaya, bu Kurultay’ın öznesi ve çağrıcısı olmaya çağırıyoruz. Biz milyonlar, biz yurttaşlar, biz itaat etmeyenler, biz direnenler: Memleket biziz. 2019 bugündür. Ses çıkaralım, durduralım, ülkemizi yeniden kuralım” diye konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir