Mersin’den Nükleer Santrallere tepki: “Gerçekleri anlatmaya devam edeceğiz”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turan DAL

Mersin NKP üyeleri, Sinop ve İstanbul başta olmak üzere birçok ilde eş zamanlı olarak düzenlenen ‘Nükleere Hayır’ eylemine destek vererek, “Gerçeklerin açıklanması engellenmeyecektir. Mersin Nükleer Platform katılımcıları olarak, Sinop ile Türkiye’nin her yerindeki nükleer santral karşıtları ile dayanışma içindeyiz ve bu dayanışmamızı etkin olarak sürdüreceğiz” dedi.

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) üyeleri, Çernobil’de yaşanan nükleer facianın 32’nci yıl dönümü ve Japonya’da yaşanan Fukuşima felaketinin 7’nci yıl dönümü nedeniyle Sinop’ta düzenlenmek istedikleri eylemin İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklanmasını protesto etti. Sinop ve İstanbul’da başta olmak üzere birçok ilde eş zamanlı olarak düzenlenen ‘Nükleere hayır’ eylemine Mersin’den de destek verildi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Gökbelen yaylasında gerçekleştirilen 1. Yörük Çalıştayı etkinlik alanında “Akkuyu Fukuşima Omasın” pankartı açan NKP üyeleri, “Nükleere inat yaşasın hayat” sloganları attı. Eyleme Çalıştay’a katılan yurttaşlar da destek verdi.

Protesto eylemi sonrası platform üyelerinden Osman Koçak kısa bir konuşma yaptı. Nükleer santrallere ilişkin yapılan tüm engellemelerin halkın bilgilenmemesi amacı taşıdığını kaydeden Koçak, “ Yıllarca emeğimizi, alın teri ile biriktirdiğimiz kaynaklar, yaşamımız, sağlığımızı çocuklarımız, geleceğimiz de doğamız yok edilerek sermaye sahiplerinin zenginliğine zenginlik katacak. Ayrıca 40-50 yıl sonra bu santrallerin ömrü bitecek ve sökülmeleri içinde yapımları kadar masraf yapılacak. Her gün ortaya çıkaracakları nükleer santral atıkları da yüzyıllar boyu başımıza bela olacaktır” dedi.

Nükleer santral karşıtları olarak, Nükleer santrallerin yapılmaması için Nükleer santral gerçeklerini tüm engellemelere göğüs gererek; ısrarla ve inatla işçilere, köylülere, emekçilere ve halka anlatmaya devam edeceklerinin belirten Koçak, Sinop ile Türkiye’nin her yerindeki nükleer santral karşıtları ile dayanışma içinde olacaklarını ve etkin bir şekilde mücadele içerisinde olacaklarını söyledi.

Yapılan açıklamanın ardından platform üyeleri eylemlerini sonlandırdı.

 

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir