MERSİN’DEN ULUSALA BAKIŞ: CHP Mersin Kongresine TEK LİSTE ile Gidilmeli / İHSAN KAMALAK YAZDI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

 

Sonda açıklayacağım düşünceyi hemen başta belirterek, doğrudan konuya gireyim: 12 Ocak 2018’de yapılacak CHP Mersin Kongresine (İl Başkanı, Yönetim Kurulu, Disiplin Kurulu ve Kurultay Delegeleri seçimi), Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar ve Kongre’ye katılacak olanlar dolayısıyla, TEK LİSTE ile gidilmesi zorunluluğu doğmuştur. Haklı gerekçelerle bu yaklaşımı demokratik bulmayanlar olacaktır ama ben de gerekçelerimi açıklayayım:

CHP Mersin il kongresinin TEK LİSTE ile yapılmasının zorunluluğunun arkasında yatan gerekçelerin başında, içinde bulunduğumuz koşulların vahameti gelmektedir. Ekonomik, siyasal, toplumsal ve uluslararası düzeyde Türkiye çok sıkıntılı günler geçiriyor. Bu sıkıntılar dolayısıyla, 2019 seçimleri çok önemlidir. 2019’un önemi, özellikle son çıkan 696 sayılı KHK ile daha da artmıştır. Türkiye’nin bu sıkıntılarının çözümü için CHP çok önemlidir. Eğer 2019’un Türkiye için önemli olduğundan tereddüt edilmiyorsa, Mersin özelinde CHP’nin çok güçlü, tek vücut ve nitelikli bir örgüte ihtiyacı olduğu sonucuna da, doğal olarak varmış oluruz.

Burada şu soru sorulmalı: Türkiye için daha güçlü CHP imajı nasıl yaratılabilir?

Yanıt, en azından bu dönem için koşulları zorlayıp, fedakarlıklar yapıp TEK LİSTE ile CHP Mersin il kongresini gerçekleştirmektir.

TEK LİSTE ile CHP Mersin il kongresinin yapılması zorunluluğunun ikinci gerekçesi, öğrendiğimiz kadarıyla, CHP (Genel Başkanı değil) LİDERİ Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kongreye katılacak olmasıdır (ve büyük olasılıkla Divan başkanı CHP’nin ağır toplarından biri olacaktır). Sayın Kılıçdaroğlu’nun katılımı niye önemli diye sorulabilir? Sayın Kılıçdaroğlu’nun katılımı, konuşması ile ulusal medyada Mersin’in ve CHP’nin yer alması demektir. Ulusal medyada, BİRLİK – BERABERLİK imajı ile yer almak önemli olduğu içindir ki, TEK LİSTE ile Mersin Kongresine gitmek gerekiyor.

Mersin Kongresinde seçilecek olanlar, 2019’a Mersin’i taşıyacak kadro olacağına göre, BİRLİK – BERABERLİK mesajının çok net verilmesi gerekiyor: CHP MERSİN ÖZELİNDE BİRLİĞİNİ SAĞLAMIŞ, TEK SES OLARAK 2019’A HAZIR. Güçlü CHP imajı, öncelikle Mersin büyükşehir belediye başkanlığını kazanma şansını çok yükseltecektir.

Buna bir de aksi yönden bakalım: Ulusal medyanın önünde üç adaylı, kıran kırana bir yarış; sert tartışmalar ve seçimin ardından yaşanabilecek kırgınlıklar. Bir kazanan, iki kaybeden olacaktır. BLOK LİSTE dolayısıyla, kazanmanın da kaybetmenin de maliyeti çok yüksek olacaktır. Başkanlık sistemine bu yüzden karşı çıkmadık mı? Diğer bir sorun da, il yönetimi (ve kongre delegelikleri), seçimi kazanmak için pazarlıklarla oluşmuş, yani görece niteliği düşük bir yönetim ve zayıf bir başkanlığın ortaya çıkmasıdır. Böyle bir tablo 2019’a hazırlanan CHP için, Mersin için ve Türkiye için hiç iyi olmaz.

Şunu da altını çizerek belirtmek gerek, TEK LİSTE talebi bana özgü değil. Tabandan gelen bir talep ve bu yönde adaylarla sürekli görüşüldüğü bilgisi de gelmektedir. Ben adayların, bu talebe duyarsız olduklarını da düşünmüyorum. Hepsi, Türkiye’yi, Mersin’i ve CHP’yi seven ve her türlü fedakarlığı yapmaya hazır insanlar olduğunu biliyorum.

Zaten sonuçta, talip olunan yetki değil, fedakarlık isteyen bir görev, sorumluluk; götürüsü çok, getirisi yok.

TEK LİSTE yaklaşımına demokrasi çerçevesinde karşı çıkacaklara kısa bir yanıt vermiş olarak bitireyim: Demokrasi, parti içinde gücün üyelerde olması olarak yorumlanabilir ve bu çerçevede örgüt seçimlerinde farklı grupların olması da doğaldır. Ancak farklılığın sadece kişilerde değil, asıl olarak düşüncelerde olması gerekir. Adaylar arasında, farklı yönetim tarzı, Partinin Mersin’de oyunu artırma projeleri veya bunları genel merkeze taşıma üzerine tartışma yürüyor mu? Yanıt, maalesef hayır! Maalesef adaylar arası yarış kişiler üzerinden yapılıyor ve kazananı da, optimal düzeyde farklı grupları tatmin edici yönetim ve delege dağıtımı yapılması belirliyor.

Ancak, içinde bulunduğumuz koşulların ve CHP LİDERİ Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun kongreye katılacak olmasının CHP Mersin Kongresine yüklediği anlamın gözden kaçırılmaması gerekiyor; en azından bu dönem için TEK LİSTE ile kongre seçimine gidilmelidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir