porn list

Mersin’den Ulusala Bakış: SEÇİMLERİ DEĞİL, KENTLERİMİZİ TARTIŞAN BİR YAZI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye 24 Haziran ve 8 Temmuz seçimlerine kilitlenmişken farklı bir konuda yazmak istedim. Gerçi başlık çok da doğru değil, çünkü aşağıda yazılanlar da siyasal hayatı ilgilendiren bir konu. Siyasi değil derken, partilerle, seçimlerle ilgili yazı değil demek istedim. Seçimlerle ilgili her konuda uzman olan gazeteciler, anket şirketleri sahipleri konuşuyorlar. Elimizde bir saha çalışması olmadığından, bizler de onları dinlemek zorunda kalıyoruz. Bu yüzden de, kentsel yaşamla ilgili yazmak istedim.

Birey ve serbest pazar ekonomisi üzerine kurulu olan kapitalist kentler yaşanılamaz duruma gelmiştir. Kentler, sosyal bir varlık olan insanlar düşünülerek değil, her şeyin piyasalaştırıldığı alanlar olarak gelişiyorlar. Küçük bir apartman dairesine sıkışmış, karşı komşusu ile dahi ilişkilerin yok denecek düzeyde olduğu alanlar olmuş. İnsanlar var ise, işe gidip geldikleri, akşamları da yattıkları yerleri var. Ulaşım yetersizliği, işe geliş-gidişleri zorlaştırmakta, insanları yormakta, sosyalleşmeyi engellemektedir. İnsanlar özetle, toplumsal, siyasal ve iktisadi yapı ve bu yapıların ürünü olan kentler dolayısıyla çalışmak için yaşayan varlıklara dönüşüyorlar.

Mevcut kentlerin yapısı en çok da çocuklar-gençler için dayanılmaz duruma gelmiştir. Çocukların sosyalleşmeleri, okul ve etüd merkezleri ile sınırlı. Eskiden olduğu gibi aileler 5-6 çocuklu değil ki, çocuklar aile içinde sosyalleşme ortamı bulabilsinler. Çekirdek aile, anne-baba-çocuk(lar); bir de bunlar iş yaşamı yoğun olan anne baba. Oyun arkadaşı da olmadığından, çocuklar mecburiyetten tabletle / cep telefonları ile zaman geçiriyorlar. Tabii bunlar orta ve orta-üst gelir grubu çocuklar. Alt gelir grup çocukları, dar sokaklarda, kaldırımlarda oyun oynamak durumunda kalıyorlar. Sonuç, sağlıklı toplumun gerektirdiği sosyal bireyler değil, a-sosyal bireyler karşımıza çıkıyor.

Bir de kadınlarımız var. Çalışanları, ev ve iş arasında sıkışmış yaşamları iş yerindeki sosyalleşme ile sınırlı. İşe yorgun giden, eve yorgun dönen kadınlarımız. Ev kadını olanlar, çok sınırlı komşu ziyaretleri dışında git gide azalan düğün-cenaze ziyaretleri dışında sınırlı sosyalleşme. Sadece anne olarak değil, oyun arkadaşı da olmak durumunda olduğu çocukların yükü de binen kadınlarımız, bugünün kentlerinin mağdurlarının başında geliyorlar.

Özetle, kentlerin bu kısır döngüden kurtarılması gerekiyor. Peki bu sorunlar nasıl çözülebilir? Kim çözebilir?

Bu sorunları çözmenin başlangıcı, bakış açısının değiştirilmesi gerekir. Kentlerin yeniden yapılandırılmasının temel ilkesi “ÖNCE İNSAN” olmalı. İnsanın sosyal bir varlık olduğu gerçeğinden hareketle kentlerin dönüşümleri hedeflenmelidir. Çalışmak için yaşayan insanlardan değil, yaşamak için çalışan insanların oluşturduğu kentler yaratmalıyız. Hayata geçirilmesi gereken projelerin başında, ulaşılabilir mesafelerde sosyalleşme alanları oluşturulmalıdır. Geniş / büyük parkları içine alan kent meydanları, mahalle evleri, spor salonları, kütüphaneler bunlardan sadece bazılarıdır. Farklı yönlerimize hitap eden dernekleşmenin önünün açılması ve teşvik edilmesi diğer önemli dönüşüm aracı olarak düşünülebilir. Kent içi ulaşımın geliştirilmesi, zaman tasarrufu açısından önemli olduğundan, kendimize ve diğer insanlara zaman ayırmamıza olanak yaratacaktır.

Yapılması gerekenlerin sayısı artırılabilir. Önemli olan, hareket noktası, yani anlayışımız / bakış açımızın “önce insan” olarak değiştirilmesidir. Bakış açısını önce insan diye değiştirdikten sonra yapılması gerekenler kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Diğer bir soru da bu dönüşümü kim / hangi kurum gerçekleştirebilir?

Bu dönüşümü gerçekleştirecek olan merkezi hükümet değil, yerel hükümettir; yani belediyelerdir. Dönüşümü yapabilecek olan belediye olsa da, kentdaşlar olarak bizlere de sorumluluk / görev düşmektedir. Burada bize düşen görev, bu dönüşümü gerçekleştirme azminde olanları, bize en yakın olan yönetime getirmektir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir