Mersin’den Ulusala Bakış: SİYASETÇİLERE ÖĞÜTLER: HALKLA İLİŞKİLER

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Bu yazının çıkış noktası Nicollo Makhiavelli’nin (Makyavel) İtalya’nın birliğini kurabilmeleri için prenslere öğütlerini kaleme aldığı Prens adlı eseri. Ben de siyasal, toplumsal ve ekonomik koşulları göz önüne alarak, gözlemlerim üzerinden nasıl siyaset yapılması gerektiğine ilişkin düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Bir sayfalık yazının sınırlılığı dolayısıyla, çokça söylenen teknolojik değişim üzerine değil, sadece halkla ilişkiler ve yerel siyaset üzerinde duracağım.

Öncelikle BÜROKRAT ile SİYASETÇİ arasındaki fark gözden kaçırılmamalıdır. Bürokrat masa başında oturur, görev alanına giren işleri yapar. Mesai saati bellidir, 08:30/09:00’da başlar, 17:00/17:30’da iş biter. Kendisine gelen talepleri, bağlı hareket etmesi ve çok iyi bilmesi gereken mevzuat çerçevesinde değerlendirir, yanıtını verir; her talebi karşılamak zorunda da değildir. Kendisine gelen vatandaşlarla, resmi düzeyde ilişki kurabilir; yani sıcak ilişki kurmak zorunda değildir. Oysa bir siyasetçi nerdeyse bunların tam tersini yapmak durumundadır.

Siyasetçi, kent yaşamanın her alanında hemşerileri ile birlikte olmalıdır. Siyasetçi masa başında oturmamalı; her zaman vatandaşların yanında, yakınında olmalıdır. Sadece düğünlerinde, cenazelerinde değil, özellikle seçim zamanları dışında yanlarında olmalı; yani vatandaşlar arasında dolaşmalıdır. Hatta zaman zaman kahveye gidip onlarla oyun dahi oynamalıdır. Yani bir siyasetçi kenti / kentte, hemşerileri ile birlikte yaşamalıdır. Bu yüzden de, bir siyasetçinin mesai saatleri yoktur; mesaisi sabah erken saatte başlar, gece geç saatlerde biter. Halkın arasında dolaşamayacaksa, gidip evinde otursun, siyaset değil başka bir iş yapsın.

Bir siyasetçinin kendisine gelen talepleri, öyle ya da böyle karşılaması gerekir. Diğer bir ifade ile, önüne bir sorun geldiğinde onu çözmesi ya da en azından çözüm yolu aradığını hissettirmesi gerekir. Siyasetçi, bürokrat gibi sadece işini yapan değil, çözüm insanıdır. Gerektiğinde, yasal mevzuatın açıklarını bularak sorunu çözmesi gerekir. Kendisi mevzuatı bilmesi şart değildir, ammmaa mevzuatı iyi bilen (uzman) görevlilere ulaşması gerekir.

Siyasetçinin sahip olması gereken diğer bir özellik de, insanlarla sıcak ilişki kurabilmektir. Makamında veya dışarıda vatandaşlarla bir araya geldiğinde, onların amiri değil, fakat onlardan biriymiş gibi sohbet etmelidir. Bu çerçevede, hemşerilerin ne düşündüklerini kişisel sohbetlerde kendisine söylenenlerden değil, zaman zaman BİLİMSEL saha çalışması (anket) yaptırarak öğrenmelidir. Aksi durumda, etrafındaki kişilerin gazına gelip, harika işler yaptığı kanısına kapılabilir ve bir sonraki seçimde sandıkta hezimet yaşayabilir. Sorun, yapılan işlerin iyi veya kötü olması değildir; sorun işler konusunda vatandaşta oluşacak olan algıdır. Bu algı da ancak bilimsel bir saha çalışması ile ortaya çıkarılabilir. Dikkatten kaçırılmaması gereken iki nokta daha var: Sosyal medya çok yaygınlaştı, algı çok hızlı değişebilir. Oluşan bir kötü algıyı olumluya çevirmek ya çok zordur ya da olanaksız olabilir. Yani, halkın düşüncesi sık sık sorgulanmalıdır.

Peki bütün bunları yapana iyi bir siyasetçi denebilir mi? Hayır! Önemli özellikler ama iyi bir siyasetçi olmak için yetersizdir.

İyi bir siyasetçide olması gereken diğer özelliklerden biri de, seçim çevresinin sorunlarını, hemşerilerinin dünya görüşlerini bilmesidir. Günümüzde özellikle de eğitim düzeyi yüksek olan seçmenlerin tercihleri üzerinde siyasetçilerin sorunlara yaklaşımı ve çözüm önerileri etkili olmaktadır. Tabii sorunlar ve çözüm önerilerinin belirlenmesinde, ülke veya kente ilişkin bir vizyonlarının olması gerekir. Ülkeye veya kente ilişkin yapmak istediklerinin ne olduğu ile ilgilidir, vizyon. Vizyon oluşunca projeler kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Daha yazacak çok öğüt var ama Kilikya’nın köşem için ayırdığı yer de bu kadar. Dolayısıyla diğer öğütleri sonraki yazılara bırakmak durumundayım.

Gelecek haftaki yazım, benim (Mersin) Yenişehir’e ilişkin vizyonum, sosyal demokrat (TOPLUMCU) belediyecilik üzerine olacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir