porn list

Mersin’den Ulusala Bakış: SİYASİ ANKETLER ÜZERİNE

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Seçmenlerin eğilimlerinin tahmin edilmesine yönelik çalışmalar (siyasi anketler) seçim döneminin vazgeçilmezleri haline gelmiştir. Ancak, “fala inanma, falsız da kalma” anlamında bir vazgeçilmezlik. Bu dönemde de çok yoğun olarak gündeme geliyor, siyasi anketler.

Saha çalışmaları son yıllarda sosyal bilimlerin vazgeçilmezleri arasına girmiştir. “Gerekli mi diye” sorarsanız, “kesinlikle gerekli hatta olmazsa olmaz” derim. Kesinlikle gerekli, çünkü genel olarak vatandaşların belli bir konuda ne düşündüğünü öğrenmeye olanak tanır.

Siyasi anketler açısından önemli nokta maliyetidir. Siyasetçilerin diğer harcamaları ile karşılaştırıldığında yüksek de sayılmaz. Mersin genelinde bilboardlara girmenin maliyeti yüz-bin liradan başlıyorsa, yapacağınız anketin kapsamına göre değişse de, kırk ya da elli bin lira harcayarak iyi bir anket yaptırabilirsiniz. Ancak siyasetçiler, yemek, seçim ofisi, reklam gibi anlık faaliyetlere para harcamayı tercih ettiklerinden, bilimsel anketlere para harcamak istemiyorlar. Şöyle durumlar da yaşanıyor: Anket sonuçları siyasetçi aleyhine olduğunda, sonuçları kabul etmiyorlar; anketi yapanı suçluyorlar. Oysa yapılması gereken, anket sonuçlarını veri kabul edip, bu sonuçlara göre strateji belirlemektir.

Siyasetçiler, insanların, kendilerine söyledikleri üzerinden değerlendirme yapıp, hazin sonuçlar yaşıyorlar. Hazin sonuçları, eksik çalışmaya değil, kendilerine ihanet üzerinden açıklıyorlar. Oysa kendilerine sahayı yansıtan bilgiler gelmediği için, hazin sonuçlar ortaya çıkıyor. Halbuki öncelikle vatandaşla iyi iletişim kurmak gerek. İyi iletişimin birinci koşulu da vatandaşın ne düşündüğünü, ne talep ettiğini, neyden nefret ettiğini, önceliğinin ne olduğunu bilmektir. Bu soruların yanıtını da, ancak bilimsel anketlerle öğrenebilirsiniz.

Gelelim anketlerin “fala inanma, falsız da kalma” yönüne. Son yıllarda, siyasi anketlerin büyük çoğunluğu maalesef manipülasyon amaçlı yapılmaktadır. Bilerek bir parti veya adayın önde olduğu yönünde anketler dahi kamuoyuna sunulmaktadır; tabii ki yüklü bir ücret karşılığı. Bu yüzden de anketlere en azından şüpheci yaklaşmak gerek. İlk sorgulanması gereken yöntemidir.

Soruların hazırlanmasından sonra anketlerdeki önemli noktalar, örneklem belirlenmesi ve sahada uygulanma şeklidir. Örneğin Mersin’de siyasi eğilim anketi yapılacak: Yüzde 2 hata payı ile bir çalışma yapılacak ise, 2400 civarında anket yapın diyor bilimsel yöntem. Hangi seçimlere yönelik anket yapacaksanız, o seçim türünün sonuncusunu dikkate almak gerek. Örneklemde, anket uygulayacağınız seçmenlerin partilere veya adaylara göre oransal dağılımı son seçimdeki oranlarla aynı olmalı; yani kota uygulanmalı. Belli bir partiye oy vermiş seçmenlere anket yaparsanız, sonuç yanıltıcı olabilir. Diğer bir ifade ile, örneğin CHP’nin yüksek oy aldığı mahallelerde anket yaparsanız, doğal olarak CHP önde çıkacaktır.

Diğer bir nokta da, anketi sokakta mı, evlerde mi uygulandığı ile ilgilidir. Sokakta anket yaparsanız, örneklemi doğru seçme sıkıntısı olur. Evlerde yapmak daha doğru sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Evlerde yapılan anketler, cinsiyet ve yaş gibi kotaları da sağlamaya katkı sunar.

Ancak bütün bunlar önceden belirlenmesine rağmen, eğer anket sahada bilimsel yönteme göre uygulanmazsa anlamını yitirir. Çokça yaşanan durum anketörlerin, bir yerde oturup anketleri kendilerinin doldurmasıdır. Bu sorun, ankete katılanların iletişim bilgilerinin alınması ile aşılmaya çalışılmaktadır ama, insanlar iletişim bilgilerini vermekten çekindikleri için katılım düşmektedir.

Son bir nokta, son zamanlarda sıkça dile getirilen bir sorun var: Korku ikliminin etkisiyle insanlar, anketlere yanlış yanıtlar vermektedirler; insanlar özellikle de iktidar aleyhine yanıtların verilmekten kaçınmaktadırlar. Bu yüzden de, iktidara ilişkin anket sonuçlarını şüpheci analiz etmek gerek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir