Mersin’den Ulusala Bakış:

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin’den Ulusala Bakış:

OLASI İTTİFAKLARIN 2019 MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİNE ETKİSİ ÜZERİNE

 

Başlık yazının içeriğini tam olarak yansıtmıyor. Yazıda kısaca AKP-MHP ittifakının Mart 2019’da Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığını (BBB) seçimi üzerine etkileri ile AKP-MHP ittifakının ve muhalefetin / CHP’nin kazanma şanslarını değerlendirmek istedim.

24 Haziran 2018 Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin etkilerini bir kenara bırakıp, Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere yoğunlaştığımız günlere geldik. Haziran 2018’den önce olduğu gibi, yerel seçimlerde MHP’nin zorlaması ile AKP’nin de katılımıyla, yani iktidar bloğunun zorlaması ile, ittifaklı bir seçim olacak gibi. İttifak girişimi, aslında MHP ve AKP’nin, muhalefetin iktidarda olduğu büyükşehirleri kazanmaktan ziyade, Mersin gibi ellerinde var olan büyükşehir belediyelerini kaybetme kaygısının bir sonucu diyebiliriz.

Üzücü olan, iktidar bloğunun iktidar hırsı ile ülke siyasetini kutulaştırmaktan kaçınmamalarıdır. TBMM (yasama) çoğunluğu ve Cumhurbaşkanlığı (yürütme) gibi muazzam güçler ellerinde olmasına rağmen, yerel siyaseti de ‘ülke bekası mücadelesi’ olarak sunuyorlar. Bu yaklaşım, bırakın demokrasiyi milliyetçilik ile dahi bağdaşmaz. İttifak, kutuplaşmayı, yani karpuz gibi ortadan ikiye ayırmasına götürüyor ülkeyi ve bu, birlik-beraberliği öngören milliyetçilik ile bağdaşmaz. İttifak gerekçeleri, seçimi kazanmak istiyoruz üzerine değil, muhalefet ve muhalefete oy verenlerin ötekileştirilmesi üzerine oturtuluyor. Cumhur İttifakının muhalefet için kullandığı ‘şer ittifakı’ söylemi, birlik-beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, çok tehlikelidir.

Bu tespiti yaptıktan sonra, “ittifak ile 2019 yerel seçimlerine gitmek, AKP-MHP’ye fayda sağlar mı?” sorusunu yanıtlamaya geçebiliriz. Mersin özelinde bu soruya olumlu yanıt vermek zordur. 24 Haziran 2018’de yapılan milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları, AKP-MHP ittifakının hüsran yaşayacağını ileri sürmemize olanak veriyor. 16 Nisan 2017’deki anayasa halk oylaması ile başlayan ittifak / kutuplaşma, AKP-MHP oylarına Mersin’de dip yaptırmıştır. Rakamlarla açıklayalım.

2009 yerel seçimlerinde büyükşehir belediyesi seçim çevresine denk gelen il genel meclisi seçimleri (İGM) sonuçlarına bakıldığında, Mersin’de MHP yüzde 31,27 ile birinci olurken, AKP yüzde 25,44 oy alabilmiştir; AKP-MHP toplam oyları, yüzde 56,70’tir. 2014 büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde MHP yüzde 31,95 ile kazanan olurken, AKP yüzde 28,01 ile üçüncü parti olmuş; toplam oyları yüzde 59,96 olmuştur. Haziran ve Kasım 2015’teki AKP-MHP toplam oyları sırasıyla, yüzde 50,79 ve yüzde 52,44’tür. 2011 milletvekilliği seçiminde AKP-MHP toplam oyları yüzde 55,81 olduğu göz önüne alınınca, AKP-MHP Mersin’deki üstünlüklerini 16 Nisan anayasa halk oylaması ile yitirdiklerini görüyoruz.

2017 anayasa halk oylamasında ‘evet’i savunan AKP-MHP, yüzde 35,95’te kalırken, ‘hayır’ı savunan muhalefet yüzde 64,05’i görmüştür. Cumhur ittifakının Cumhurbaşkanı adayı Sayın R. T. Erdoğan’ın 24 Haziran 2018’de aldığı oylar 2017’deki ‘evet’ oylarının biraz üzerine çıksa da, yüzde 37,82’de (413.411 oy) kalmıştır. Haziran 2018 milletvekilliği seçimlerinde ise, her ne kadar Cumhur ittifakı yüzde 40,61 (yurt-içi oylar) oy almış olsa da, bu veriler ışığında, Mart 2019 yerel seçimlerine AKP-MHP ittifakının Mersin BBB seçimini kazanma olasılığı zayıftır diyebiliriz. İttifak siyaseti özellikle MHP’yi çok olumsuz etkilemiştir. Nitekim Haziran 2018’de MHP Mersin’de yüzde 12,87 oy oranı ile beşinci parti olabilmiştir.

Tabii bu rakamlarla, yerel seçimlerde seçmenlerin tercihleri üzerinde siyasi parti yanında adayın da etkili olduğu gerçeğini gözden kaçırdığımız sanılmasın. Yerel seçimlerde seçmenler oy verirken, büyük kentlerde çok yüksek düzeyde olmasa da, adayı da dikkate almaktadırlar. Ancak yapılan araştırmalar seçmenlerin yüzde 75 ile 80’inin parti aidiyeti ile oy kullandığını göstermektedir. İttifak siyasetinin başladığı 16 Nisan 2017’den sonra, Mersin’de AKP karşıtlığı üzerinden oy kullanan seçmen oranı yüzde 60’ı geçtiği göz önüne alınırsa, AKP-MHP ittifakının Mersin BBB seçiminde başarı şansı hayli düşük görünmektedir.

Muhalefet için değerlendirme yaparsak, muhalefet / CHP için kilit ne tek başına HDP’ye oy vermiş seçmenler ne de tek başına İyi Partiye oy vermiş seçmenler. Muhalefetin, Mersin BBB kazanması için, her iki partiye oy vermiş seçmenler de önemlidir. Yani kapının iki kilidi bulunmaktadır. HDP’ye oy vermiş seçmenlerden muhalefet adayına oy verecek seçmenler kadar, İyi Parti’den hem muhalefete oy verecek hem de AKP-MHP ittifakına gidecek seçmen sayısı da önemlidir. Diğer bir ifade ile, Mersin BBB’nı muhalefetin kazanması için İyi Parti’den CHP’ye gelecek oylar kadar, AKP-MHP ittifakına gidecek oylar da önemlidir. Zira İyi Parti’den AKP-MHP’ye gidecek 1 oy, Millet İttifakının Mersin’deki ana aktörü CHP’den 1 oy kaybı anlamında gelir; fark 2 olur. Haziran 2018’de Cumhur ve Millet İttifaklarının oylarının eşit (yüzde 41’er) olduğu göz önüne alındığında, AKP-MHP ittifakına oy verecek her bir İyi Parti seçmenine karşı, HDP’ye oy vermiş en az iki seçmenin muhalefete oy vermesi gerekir.

Özetle, ittifak siyaseti AKP-MHP ortaklığı, Mersin’de BBB’nı kazanma şanslarını oldukça zora sokmaktadır. Ancak, muhalefetin / CHP’nin kazanması için İyi Parti ve HDP’ye oy vermiş seçmenlere makul gelen bir CHP’li aday ile seçime girmesi gerekir. MAKUL ADAY kavramını sonraki yazıda değerlendireceğim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir