Mersin’in Kurtuluşunun 96. Yıldönümü Kutlandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96’nci yıl dönümü  kutlandı. Kortej yürüyüşü ile Mersinliler ellerinde Türk bayrakları ile tören alanlarını doldurdu.

Mersin Garı’nda yapılan temsili karşılama töreni ile başlayan kutlama programlarına, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, milletvekilleri, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan,  Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği ve Muharip Gaziler Derneği temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Sabahın erken saatlerinde Mersin Tren Garı’ndan başlayan yürüyüş Mersin sokaklarını adeta kırmızı beyaza boyadı. Mersinliler ellerinde Türk bayrakları ile kutlama programına katılırken, katılamayan vatandaşlar ise evlerinin balkonlarından ve işyerlerinden korteji selamladı.Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören ile devam eden program, Çelenk sunma töreni ve yapılan konuşmaların ardından sona erdi.

 

“Her başarı, geçmişten alınan derslerin ışığında yükselir”

3 Ocak Mersin’in 96’ncı kurtuluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende konuşma yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz,  aziz şehitlerin ruhlarını şad etmek, Kuvayı Milliye destanını yâd etmek üzere bir araya geldiklerini belirterek “Aziz milletimiz binlerce yıllık kadim tarihi boyunca karşılaştığı tüm zorlukları bir ve beraber olarak aşmayı her zaman başarmıştır. Zor günleri sabırla atlatabilmek, güzel günleri coşkuyla yaşayabilmek için bir ve beraber olabilmek temel kuraldır. Her başarı, geçmişten alınan derslerin ışığında ve kazanılan tecrübelerin üzerinde yükselir. Mersin olarak 3 Ocak, Millet olarak 30 Ağustos günlerini coşkuyla kutluyoruz” dedi.

 

“İşgalci Fransızları 96 yıl önce bugün ilimizden söküp atmayı başardık”

Milli Mücadele sırasında en çetin kapışmaların yaşandığı yerlerden birinin de Çukurova bölgesi olduğunu belirten Başkan Kocamaz, “Kuvayı Milliye müfrezelerimizin destansı zaferleriyle işgalci Fransızları 96 yıl önce bugün ilimizden söküp atmayı başardık. O Kuvayı Milliye ki, masada kaybedilenlerin cephede kazanılmasıdır. O Kuvayı Milliye ki, zulme asla boyun eğmeyen yüce bir milletin hürriyet sevdasıdır. O Kuvayı Milliye ki, düştüğü yerden azimle kalkan bir milletin çocuklarına en güzel armağanıdır. İşte bu nedenle 3 Ocak tarihi, yiğit Mersinlilerin umutsuzluğu umuda dönüştürdükleri kutlu bir gündür. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu ve millî mücadelemizin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, Mersin’in kurtuluşu sürecinde kara toprağa düşen bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor, hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum” şeklinde konuştu.

 

 

Konuşmalardan sonra Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin gösterisi yapıldı ve ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 Ocak Atatürk Meydanında yapılan Atatürk Heykelinin açılışı gerçekleştirildi.

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir