Meslek örgütlerinden ‘düzenlemeye’ ortak tepki

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, meslek kuruluşlarının seçim usullerinin yeniden belirlenmesi gerektiğine yönelik açıklamalarına tepki gösteren Mersin’deki meslek odaları ortak açıklama yaptı. Açıklamada konuşan Mersin Baro Başkanı Yeşilboğaz, ülke insanlarının aydınlık bir gelecek mücadelesinin sesi olduklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, baro ve tabip odaları başta olmak üzere meslek örgütlerinde düzenlemeler yapılması gerektiğine yönelik açıklamasına Mersin Barosu, Tabip Odası, TMOBB İl Koordinasyon Kurulu ve sendikalar tarafından tepki gösterildi. Mersin Barosu’nda yapılan ortak basın açıklamasında Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “İnsanlık tarihi tüm dünya ülkeleri gibi ülkemizde de yaşanan covid 19 pandemisi nedeni ile büyük bir sınav vermektedir. Ancak ülke olarak sağlık, sosyal ve ekonomik anlamda bu kadar sorun yaşadığımız ve halen etkilerinin ne kadar süreceğini bilemediğimiz bir dönemde, cumhurbaşkanı talimatı ile siyasi iktidar, başta TBB ve Barolar olmak üzere TTB, TMMOB ve STK’ ların yapısını değiştirerek ele geçirme girişimlerine başlamıştır” dedi.

Ankara Barosunca Diyanet İşleri Başkanının açıklamalarını eleştirmesi ile başlayan süreçte, baroların ve odaların siyasal bir recm ile yok edilmesi için durum iktidarca fırsat olarak addedildiğini söyleyen Yeşilboğaz, “Üzülerek görmekteyiz ki bu olay kamuoyuna, içinde yer aldığımız kurumlarda temsilde ve yönetimde demokrasi sorunu yaşanıyor gibi aksettirilmeye çalışılmaktadır. Teşekkülleri ve yönetim yapıları gereği bir türlü siyasal boyunduruğa alınamayan, Barolar, TBB, TTB, Tabip Odaları, TMMOB gibi kurumlarca özgürlüklere haksız müdahalelerde, cumhuriyet, demokrasi ve laikliğe saldırılarda, hukukun ayaklar altına alınmasında yaptıkları her itiraz, iktidarın meşruiyetinin sorgulayan odaklar gibi görülmekte ve düşman hukukuna tabi tutulmaktadır. Son yıllarda ülkede yaşanan hukuksuzluklara karşı Barolar ve TBB nezdinde çıkan her karşı sesten sonra 15 Temmuz 2016 tarihli darbe girişimi öncesi hazırlanan, maruf FETÖ ürünü çeşitli taslaklar raflardan indirilip barolara ayar verilmeye ve susturulmaya çalışılmaktadır” diye belirtti.

“Bir ülkenin ekonomik, siyasal, toplumsal gelişmesi, çağdaşlaşması ve demokratikleşmesi; baroların, odaların ve STK’ ların, ülkenin demokratikleşme ve demokratik toplum yaratma sürecine katılımı ve katkısı ile doğru orantılıdır” ifadesini kullanan Yeşilboğaz, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Barolar ve avukatlar, Tabip odası ve doktorlar, Mühendis ve Mimar odaları ve mensupları her daim Cumhuriyetin bekçisi olmuş, demokrasiden, yaşam hakkından, insan haklarından, bireysel temel hak ve özgürlüklerden, adil yargılanma hakkından, evrensel hukuk kurallarından yana olmuştur. Gelin ülkemizdeki insanca onurlu yaşama hakkından, liyakat meslekleri olan avukatlık, doktorluk, mühendisliğı nasıl bitirdiğinizden, avukatlığı, akademik meslekleri nasıl hiçleştirdiğinizden, demokrasiden, ekonomiden, sağlık sorunlarından bahsedelim. Yargının siyasallaşmasından, adil yargılanma hakkından bahsedelim, kamuda liyakat unsurunu yok ederek devlet geleneğini nasıl yok ettiğinizi, ülkeyi cemaatler cennetine çevirmenizden bahsedelim. Besleyip büyüttüğünüz ve ülkeyi ele geçirmeye çalışan cemaatten bahsedelim. Bu sorunları çözelim, varsın tek derdimiz baroların, odaların seçimleri olsun, o da size feda olsun.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir