Meslektaşları Elçi’yi andı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

İki yıl önce kurşunlanarak katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’yi anan meslektaşları, faillerin hala ortaya çıkarılmamasına tepki gösterdi.
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 28 Kasım 2015 yılında Dört ayaklı Minare önünde basın açıklaması yaptığı sırada kurşunlanarak katledilen insan hakları savunucusu eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, katledilişinin 2. Yıl dönümünde Mersin Barosuna kayıtlı avukatlar tarafından düzenlenen basın açıklamasıyla anıldı. Adiye önünde yapılan açıklamaya İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şube Sekreteri avukat Özgür Çağlar, Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan (KHK) Çağdaş Hukukçular Derneği Mersin Şube Başkanı avukat Mehmet Altundaş’ın yanı sıra Antalya, Adana ve Van Barosuna kayıtlı avukatlarda katıldı.

“ELÇİ’NİN KATİLLERİ BULUNSUN”

Burada ilk olarak konuşan avukat İbrahim Cinbaş, Elçi’nin katledildiğini ve hala katliamda yer alan katil yada katillerinin bulunamadığını belirtti. Elçi dosyasının sürüncemede bırakıldığına söyleyen Cinbaş, dosyanın takipçisi olacaklarının sözünü vererek Elçi’nin mücadelesini mücadeleleri olarak göreceklerinin ifade etti.
“UNUTMAYACAĞIZ”

Ardından konuşan İstanbul Barosuna kayıtlı avukat Kemal Aytaç’ da, barış, hukukçu ve her şeyden önce insan kimliği olan bir Baro Başkanı’ın katledilişinin üzerinden iki yıl geçmesine rağmen hala olayın aydınlanmadığına dikkat çekti. Elçi gibi değerlerin kolay kolay yetişemediğini ve de kolay varolamadığının altını çizen Aytaç, Elçi’nin barış insanı olduğunu, kimliği ve kişiliği ile her kese örnek bir insan olduğunu söyleyerek Elçi’yi unutmayacaklarını ve onun yürüttüğü mücadeleyi sürdüreceklerini dile getirdi.
Avukatlar Elçi için bir dakikalık saygı duruşu sonrası alkışlar ile açıklamalarını bitirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir