MEÜ’LÜ ÖĞRENCİLER SORUŞTURMALARA TEPKİ GÖSTERDİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Soruşturmalara ilişkin konuşan öğrenci Elmas Kara, “Gençliğin umut dolu mücadelesinin önüne engeller çıkartıp durdurmaya çalışsalar da gençlik dinamikliğiyle ve dayanışmasıyla bu engelleri direnerek aşacaktır” dedi.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) öğrencileri, üniversite yönetimi tarafından kendilerine açılan soruşturmalara tepki göstererek, bir basın toplantısı düzenledi. İHD Mersin Şubesi’nde düzenlenen toplantıda, öğrenciler adına Elmas Kara açıklama yaptı.

Geçtiğimiz aylarda üniversiteliler, anayasal hakları olan düşünce özgürlüğünü kullandıkları için Mersin Üniversitesi Yönetim Kurulu ve Emniyetin Terörle Mücadele Birimi tarafından soruşturmalara tabi tutulduklarını söyleyen Kara şu ifadeleri kaydetti:

“Açılan soruşturmalar ise şu şekilde; 10 Ekim’de katledilen insanları ve Mersin Üniversitesi öğrencisi olan arkadaşlarımızı anmak için üniversitelilere hitaben yapılan konuşmada Öğrenci Kolektiflerinden bir üniversiteliye soruşturma açıldı. 17 Ekim’de Barış Pınarı Harekatı’na destek etkinliğine dahil olmadığımız gerekçesiyle önce TEM şube, ardından üniversite yönetimi tarafından ‘Milli alametleri aşağılamadan’ Öğrenci Kolektiflerinden üç üniversiteliye soruşturma başlatıldı. Bir etkinliğe katılmak her ne kadar hak ise katılmamakta bir o kadar haktır. Bu soruşturma yüzünden KYK Yurdunda kalan bir üniversiteli hukuksuz bir şekilde soruşturma sonuçlanmadan KYK Yurdundan atıldı ve bursunun kesilmesi tehlikesini yaşamakta…
Bizleri hukuksuz bir şekilde eşit, özgür, laik, bilimsel, parasız eğitim mücadelemizden vazgeçireceğini zannedenler şunu bilsinler ki; gençliğin umut dolu mücadelesinin önüne engeller çıkartıp durdurmaya çalışsalar da gençlik dinamikliğiyle ve dayanışmasıyla bu engelleri direnerek aşacaktır.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir