MEZİTLİ’DE ÇİÇEK PAZARI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mezitli Belediyesi, Viranşehir Mahallesi Cengiz Topel Caddesi üzerinde Mersin’in en güzel ve en renkli pazarını kurdu. Çocuk Sokağı yanında kurulan pazarda, çiçekçilerin kendi yetiştirdikleri birbirinden güzel çiçekler satılıyor. Çiçek Pazarının bölgeyi güzelleştirirken, evinde çiçek üreten vatandaşlar için de yeni bir gelir kapısı olduğuna dikkat çeken Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Mezitli’de seyyar olarak çiçekçilik yapan vatandaşlarımızı bir araya toplayarak, Mezitlililere çiçek kültürünü yeniden hatırlatmak istedik. Üreten vatandaşımızı desteklerken bölgenin görüntüsünü de değişmesini sağladık” dedi. 

Ortaya koyduğu farklı projelerle dikkat çeken Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mersin’de bir ilki daha hayata geçirdi. Mezitli’nin çeşitli bölgesinde seyyar olarak çiçekçilik yapan vatandaşları bir araya toplayan Başkan Tarhan, kentin en işlek noktalarından birisine çiçek pazarı kurdu. Viranşehir Mahallesi Cengiz Topel Caddesi üzerinde bulunan çocuk sokağı yanında açılan çiçek pazarı vatandaşların ilgi odağı oldu. Bölgenin görüntünü ve kokusunu değiştiren pazarın diğer pazarlardan farkı ise, pazarcılar kendi yetiştirdikleri birbirinden güzel çiçekleri satışa çıkarıyorlar.

NEŞET TARHAN BİZE ÇOK BÜYÜK BİR İMKAN KAZANDIRDI

Yol kenarında çiçek satarken bir aracın yanlarında durduğunu ve inen kişinin kendileri ile sohbet ettiği bilgini veren çiçekçiler, “Yanımızda duran bir kişi ne yaptığımızı sordu. Çiçek sattığımızı anlattık. Sıcak olduğunu ve bu koşullarda çiçek satmanın zor olduğunu anlattık. Sonra bize kendini tanıtınca şaşkınlığımız bir kat daha attı. Bizimle bir dost, bir müşteri gibi konuşan kişinin Mezitli Belediye Başkanımız Neşet Tarhan olduğunu öğrendik. Bize güneşten zarar görmeyip gölge bir yer yapacağı sözünü verdi. Hiçbir ücret talep etmeden bize bu konforlu mekanı sağladı. Herkes buradan memnun. Başkanımızdan Allah razı olsun.” diye konuştu.

SEYYAR SATICIYKEN ‘BİZİM’ DİYEBİLECEĞİMİZ BİR MEKANIMIZ OLDU

Yaklaşık 3 aydır açık olan Pazar vatandaşların büyük ilgisini çekerken üreticileri de memnun etti. Seyyar olarak çiçekçilik yaptıklarını ifade eden çiçekçiler, “Mezitli Belediye Başkanımız Neşet Tarhan bize çiçeklerimizi satmamız için burayı tahsis etti. Tüm düzenlemeyi  belediyemiz yaptı. Hem seyyar olarak köşe başlarında çiçekçilik yapmaktan kurtulduk hem de bizim diyebileceğimiz bir mekanımız oluştu. Mezitlililer de buraya alışmaya başladı. Başkanımıza bize bu imkanı sağladığı için teşekkür ederiz” dedi.

YAKIN ZAMANDA MERSİN’İN EN GÜZEL YERİ BURASI OLACAKTIR

Pazarın bölgenin güzelleşmesine vesile olduğunu ifade eden Safiye Kuzay isimli vatandaş ta, “Böyle bir yer açıldığı için memnunuz. Kolayca çiçekçiye ulaşabiliyoruz, aynı zamanda bu güzelliklerin arasında geçerken güzel görüntüye ve kokuya doyuyoruz. Daha önce bu alanın böylesi güzel bir mekana kavuşacağını söyleseler inanamazdım. Bu bölge çok güzel oldu. Gelip geçerken, durakta beklerken bu güzellikleri görüyor ve yaşıyoruz. Yakın zamanda Mersin’in en güzel yeri burası olacaktır” şeklinde görüşünü dile getirdi.

ÇİÇEK PAZARI İLE BÖLGENİN HAVASI DA YAPISI DA DEĞİŞTİ

Belediye olarak üreticiyi her zaman desteklediklerini ifade eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan yaptığı açıklamada, “Köşe başlarında olumsuz görüntüler yaratarak iş yapmaya çalışan seyyar çiçekçilerimizi bir bölgede toplayarak Çiçek Pazarımızı  oluşurduk. Bu pazarı açarken de tek şartımız vatandaşların satacağı çiçeği kendisi üretmesiydi. Pazarımızı açtık ve kısa sürede büyük ilgi gördü. Çiçekçiler de burayı benimsedi. Vatandaşlar da artık Cengiz Topel Caddesi üzerinde çiçek pazarı olduğunu biliyorlar” şeklinde ifadelere yer verdi.

SOKAK EKONOMİSİNİ GÜÇLENDİRİYOR, İŞSİZLİĞE SU SERPİYORUZ

Sokak ekonomisi üzerine uzun zamandan beridir çalışmalar yürüten Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, sokak çalışanlarını esnaf statüsüne kavuşturmak için gayret gösterdiklerini dile getirdi. Başkan Tarhan, “Ülkemizin en önemli sorunlarından birisinin işsizlik olduğunu biliyoruz. Bu doğrultuda çalışmalarımızı yürütüyor, ilçemizde yaşayan vatandaşlarımıza özellikle kadınlara ekonomik düzeyde katkı sağlamayı planlıyoruz. Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Mersin Çiçekçiler Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile işgüdümünde hayata geçirdiğimiz çiçek pazarımız, bir nebze de olsa işsizlik sorununu ortadan kaldıracaktır. Bu projemizi büyütmeyi düşünüyoruz. Özellikle kırsal bölgede yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere herkese; bahçesinde ve balkonunda  yetiştirdikleri çiçekleri satmaları için yer tahsis edeceğiz” ifadelerini kullandı.

SEVDİKLERİMİZE ÇİÇEK ALMA KÜLTÜRÜNÜ YAYMAK İSTEDİK

Mezitlili vatandaşların unutulmaya başlanan sevdiklerine çiçek alma kültürünü yeniden yaşamasını istediklerinin altını çizen Başkan Tarhan, “Mezitli’de seyyar olarak çiçekçilik yapan vatandaşlarımızı bir araya toplayarak, Mezitlililere çiçek kültürünü hatırlatmak istedik. Üreten vatandaşımızı desteklerken bölgenin görüntüsünü de değişmesini sağladık. Bölge vatandaşların yoğun olarak kullandıkları bir alan oldu. Vatandaşlarımız da çiçek üreten insanlarımız da son derece memnun” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir