Mezitli’de kent içi tarım başlıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, kent içi tarım hamlesini hayata geçirdi. Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi ile birlikte hayata geçirilen proje ile kentin en merkezi bölgelerinde mısır, enginar ve salep üretimi yapılıyor.

Kadın Üretici Pazarları, Jakaranda korulukları, hobi bahçeleri ile tarım alanında devrim denilebilecek yenilikler getiren ve beton binalar arasında boğulmuş kent yaşamında nefes alacak alanlar yaratan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Kent İçi Tarım hamlesi başlattı. İlk etapta Mezitli Üretici Kadın Kooperatifiyle birlikte imar planında yeşil alan görünen bölgelerde enginar, salep ve mısır üretimi yapılmasını sağlayan Başkan Tarhan, pilot uygulamalardan beklenenin üzerinde başarı sağlanınca çıtayı yükseltti.

BOŞ ARSALAR TARIMSAL ÜRETİMDE KULLANILACAK

Mesleki uzmanlığı olan kooperatifçilik konusunda Prof. Dr. Ayşe Gül Yılgör başkanlığındaki Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi ve Mezitli Belediye Meclisi Tarım ve Hayvancılık Komisyonunu harekete geçiren Başkan Tarhan, kent içerisinde boş duran arsa sahipleriyle de görüşerek tarımsal üretim yapılması konusunda ikna etti. Arsa sahibi işinsanının geçici süreyle tarımsal üretime izin vermesi üzerine çalışmaya başlanılarak mısır ekimi gerçekleştirildi.

KENT İÇİ TARIMA VATANDAŞLARDAN BÜYÜK DESTEK”

Başkan Tarhan günaşırı farklı bölgelerde yeni tarımsal üretimleri faaliyete geçireceklerini ifade eden, Mezitli’de atıl durumda kötü görüntü oluşturan bölgelerin yeşil hale geleceğini söyledi. Pilot deneme olarak başlattıkları enginar, salep ve mısır üretiminde büyük başarı kazanmalarının kooperatif üyelerini ve kendilerini daha fazla motive ettiğinin altını çizen Başkan Tarhan, “Kent içinde tarımsal bölgeler oluşturmamızın ardından sadece kendi çevremizde değil vatandaşlar tarafından da büyük destek aldık. Evinin karşısında mısır ekildiğini gören bir vatandaş, başka bölgelerde de mısır tohumu alınması amacıyla küçük te olsa para bağışında bulundu. Yine kent içerisinde arsası bulunan bir vatandaşımız, çok değerli arazisini tarımsal üretim yapılması amacıyla kullanımına izin verdi.  Vatandaşlarımızdan gelen bu destekler motivasyonumuzu daha yukarı noktalara taşıdı. Şimdi o bölgelerde üretim başlatıyoruz. Bu konuda koşulsuz destek veren Mezitlililere, Üretici Kadın Kooperatifimize, Mezitli Belediye Meclisimizin Tarım ve Hayvancılık Komisyonuna teşekkür ederim. Mezitli’yi jakaranda ağaçlarıyla donattığımız gibi yemyeşil tarlalarla da buluşturacağız” dedi.

“KORANA VİRÜS İLE TARIMIN ÖNEMİ DAHA İYİ ANLAŞILDI”

Başkan Tarhan tarımda yaşanan sorunların korona virüsle birlikte bir kez daha gün yüzüne çıktığını belirtti. Tarhan, “İçerisinde bulunduğumuz korona virüs salgını çok iyi gösterdi ki, gıda eksikliği sadece insanı değil, insanlığı öldürüyor. Onun için tarıma çok önem veriyoruz. Hatta kent tarımına çok önem veriyoruz. Bu nedenle kadınlarımız kurduğu kooperatife de destek veriyoruz. Enginar hasadı, salep hasadı yapıldı. Önümüzdeki günlerde de mısır hasadı yapılacak. Türkiye’de ilk kez kent içerisinde tarım nasıl olur, örgütleme nasıl olmalı, tüm Türkiye’ye örnekleriyle birlikte göstereceğiz. Kentte, Türkiye’de tarımı yaşatacağız” ifadelerini kullandı.

4 HAZİRANDA MISIR EKİMİ YAPILACAK

Mısır ekimi ile ilgili Babil Kavşağında bulunan Mezitli Belediyesi Sanatevi yanında bulunan arsaya 4 Haziran Perşembe günü, Solinova Mezitli Üretici kadın Kooperatifi ile birlikte mısır ekimi yapacaklarını hatırlatan Başkan Tarhan, “Kent içi tarım hamlemizde çok önemli bir adımı hayırsever bir vatandaşımızın arsasını kullanmasına izin vermesiyle atıyoruz. Kent içerisinde atıl durumda olan alanlarda yapacağımız tarımsal üretimle Mezitli’nin çehresinin değişeceğine inanıyoruz. 4 Haziran 2020 Perşembe günü tarımsal üretime katılmaya davet ediyoruz” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir