Milli Eğitim Müdürlüğü’nden “huzursuz edici” soru

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 6’ncı sınıflar için hazırlanan Genel Tarama Testi’nde öğrencilere sorulan bir soruda çan sesinin huzursuzluk verici olarak gösterilerek inançlar arasında ayrıştırıcı sözler kullanıldığını belirtti. Sümbül, Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü’nü “Kullanılan dil nefret suçu içermektedir” sözüyle eleştirdi.

Tarama testi sorusunun alt metninde şu ifadeler yer aldı:

“Meryem ile ailesi yaz tatilinde İtalya’ya gitmek üzere yola çıktılar. İtalya’ya vardıklarında bir Pazar günüydü. Kiliselerden yükselen çan sesiyle oradaki insanların kendi dinlerinde ibadete çağrıldıklarını anlamıştı. Meryem içinden ‘Bizim dinimizde namaza davet çağrısı ne kadar da huzur veriyor” diye düşündü.”

İnançların ayrıştırıldığına dair tepki gösterilen soruya ilişkin Eğitim Sen Mersin Şubesi bir açıklama yaptı. Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “Milli Eğitim Bakanlığı, Ölçme Değerlendirme Genel Müdürlüğü bu konuda yasaları hiçe sayarak uzaktan eğitim kapsamında 6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi Genel Tarama Testi 2, 5. Soruda bir inancın ritüelini aşağılayan, küçümseyen, kötüleyen bir dille soru sorulmuştur. ‘Çan sesini’ huzursuzluk verici gösteren bu soruda nefret dili kullanılmış, sorunun alt metninde bir inancın huzursuzluk verici olduğu fikri 6. Sınıf öğrencilerinin bilinçaltına işlenmeye çalışılmıştır. Oysaki Ölçme ve Değerlendirme Genel Müdürlükleri eliyle üretilen sorular soru havuzuna gönderilmeden önce ciddi bir denetimden geçirilmekte, uygun olmayan, pedagojik açıdan sorunlu olan sorular havuza alınmamaktadır. Bu açıdan bu testteki soru ya incelenmeden ya da inceleyenlerinde bu fikre katılmalarından kaynaklı olarak soru havuzuna eklenmiş, test erişime açılmıştır” dedi.

Soru metninde kullanılan dilin nefret suçu içerdiğini kaydeden Sümbül, “Kiliselerde çan çalınması huzursuzluk vericidir alt metni inançlara eşit mesafede durması gerek Bakanlık testiyle geniş kitlelere ulaştırılmıştır. Bu çocuklar yarınlarda, gelecekte farklı inançlara hoşgörüyle bakmayacak, ülke içindeki inançları farklı kesimleri düşman olarak görecektir. Bakanlığın ilgili testteki soru için gerekli idari işlemleri yapmasını talep ediyoruz. Laik bir ülkede devlet dinleri barış içinde tutar, inançları çatıştırmaktan kaçınır. Konunun hassasiyetle takipçisi olacağımızı kamuoyunun dikkatlerine sunarız” diye belirtti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir