porn list

Muşlu: “Eğitimdeki bu çöküşün hesabı verilmeli”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, ülke genelinde LGS’den kötü sonuçlar alındığını kaydederek, Mersin’in de ülke ortalamasında 56’ncı sıraya gerilediğini vurguladı. Muşlu, “Eğitimdeki bu çöküşün hesabı verilmeli” dedi.

Eğitim Sen Mersin Şubesi, il binasında düzenlenen bir basın açıklamasıyla Liseye Geçiş Sınavı (LGS)’nin sonuçlarını değerlendirdi. Açıklamayı Şube Başkanı Sinan Muşlu yaptı.

“YANLIŞ POLİTİKALARDA ISRAR EDİLİYOR”

Türkiye’de eğitim sisteminin uzun süredir ciddi yapısal sorunlarla karşı karşıya bırakıldığını, eğitimin temel sorunlarına yönelik çözümsüzlük politikaları 2018-2019 eğitim öğretim yılı boyunca yapılan düzenlemeler, sistem değişiklikleri ve fiili uygulamalarla sürdürüldüğünü kaydeden Muşlu, “2019 LGS sonuçları, geçen yıl ki sınav sonuçlarının MEB tarafından doğru analiz edilmediğini, bu anlamda ortaöğretime sistemine geçiş konusunda benimsediği yanlış politikalarda ısrar ettiğini açıkça ortaya koymaktadır. Sınavla öğrenci alacak olan ve toplam kontenjanları 139 bin 120 olan okulların 855’i Anadolu imam hatip ve meslek liselerinden oluşurken, Anadolu liselerinin kontenjanı geçen yıla oranla sadece 7 bin 570 artırılarak beklentilerin gerisinde kalmıştır. Bu yıl sınavla öğrenci alacak 266 Anadolu lisesinin toplam kontenjanı 42 bin 100 olarak belirlenmiştir. 2018 LGS’de 450 olan Anadolu Lisesi ve mesleki teknik lisesi sayısı 2019’da 516 olmuştur. Toplam kontenjanı 28 bin 650 olan 334 imam hatip lisesi, sınavla öğrenci alacak okulların arasına yazılırken, hafızlık projesi yürüten 180 kontenjanlı beş imam hatip lisesi de kılavuzda yer almıştır. MEB verileri üzerinden ülkenin her yerinde ortaya çıkan fotoğraf, öğrencilerimizin öncelikli tercihlerinin Anadolu liseleri, fen liseleri, güzel sanatlar, sosyal bilimler, spor liseleri vb olmasına rağmen, MEB’in okullaşma politikasının değişmediğini, öğrencileri zorunlu olarak imam hatipler ve meslek liselerine yönlendirmekte ısrarcı olduğunu göstermektedir. Bu veriler ışığında, eğitim alanı üzerinde dinci-muhafazakâr egemen ideolojinin yoğun baskısı ve denetimi kurulmuş olduğu açıktır. LGS sonuçlarında ortaya çıkan düşük başarı düzeyinin sebebi tam da budur” dedi.

“LGS’DE MERSiN 56’NCI SIRADA”

Türkiye çapında hatırı sayılı bir başarı düzeyi olan Mersin’in ne yazık ki her geçen yıl daha da gerilere doğru gittiğini söyleyen Muşlu, “Geçtiğimiz yılın LGS sınavıyla bile karşılaştırdığımızda durum apaçık ortadadır. Alt testlerde ki başarı oranının toplamına göre 2018 de  33.sırada olan Mersin bu yıl 56. sıraya gerilemiştir. Bu başarısızlığını sorumluluğunu kimler ve hangi kurumlar üstlenecektir? Neden üstlenmemektedirler? Eğitimde siyasal kadrolaşma uygulamalarının yukarıdan aşağıya doğru organize bir şekilde gerçekleştirenler, okullarda yaşanan şiddetin artmasına neden olanlar, eğitim emekçilerine yönelik çeşitli saldırı ve tehditlerin (ihraç, açığa alma, sürgün vb.) hız kesmeden sürmesi gibi uygulamaları yaşatanlar, okullarımızın fiilen kışla ya da cezaevi haline getirilmesine neden olanlar bu başarısızlığın ve çöküşün sorumlularıdırlar. Eğitimi bilimden-laiklikten uzaklaştırıp dinselleştirenler, kamusal eğitimi tasfiye edip özel okullaşmayı teşvik edenler, devlet okullarını imam hatiplere çevirenler, meslek liselerini sermayeye ucuz iş gücü olarak görenler bu çöküşün sorumlularıdırlar. Artık yeter! Çocuklarımızın, öğrencilerimizin hayalleriyle daha fazla oynamayın, onların geleceklerinden elinizi çekin! Yaratılan bu yıkımın hesabını verin! Bu yıkımın takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz! Velilerimizi kendi çocukları ve ülkenin geleceği için mücadeleye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir