Muşlu:Yaşanan krizin faturasının emekçilere çıkarılmasına izin vermeyeceğiz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaşanan krizin faturasının emekçilere, emeklilere ve işsizlere çıkarılmasına izin vermeyeceklerini kaydeden Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, “Tüm emek ve demokrasi güçlerini krizi yaratanların krizin faturasını emekçilere, ezilenlere çıkartma girişimlerine ve saldırılarına karşı hızla harekete geçmeye ve birlikte mücadeleye yürütmeye çağırıyoruz” dedi.

 

Türkiye’de son dönemlerde döviz kurların artışıyla birlikte yaşanan ekonomi krizle ilgili Kamu Emekçiler Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Eğitim Sen Mersin Şube binasında basın toplantısı gerçekleştirdi.  Basın toplantısında KESK Mersin Şubeleri Platformu adına konuşan Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, “AKP’nin uyguladığı katıksız neoliberal politikaların kaçınılmaz olarak geldiği nokta krizdir. Bugün yaşanmakta olan kriz, göz göre göre, bağıra bağıra gelmiştir. Görünen yüzü tutuklu vatandaşları nedeniyle ABD ile restleşme olsa da asıl neden ranta dayalı ekonomik politikaların tıkanmasıdır. ‘ekonomik savaş içindeyiz’ diyerek 16 yıldır uygulanan sermayeye kaynak aktarmaya ve yatırıma dönüşmeyen, spekülatif büyümeye dayalı ekonomi politikalarının yol açtığı krizin nedenini çarpıtamazlar” diye konuştu.

CEP YAKIYOR

“Yandaş medya sağırları, körleri oynasa da uzun süredir pazarlar yangın yerine dönüştü. Dolar bu kadar yükselmeden de patates, soğan, domates başta olmak üzere temel gıdaların fiyatları cep yakıyordu” diyen Muşlu,  Bu krizin, küresel kapitalist bunalımın ve ülkedeki siyasal rejim krizinin bileşkesi olarak çıktığını belirtti.

İktidarın, emekçilerin sorunlarına bir çözüm içermeyen ve sermaye açısından günü kurtarma amacında olduğunun altını çizen Muşlu, “Seçimlerden sonra hızlanan ve son bir hafta içerisinde şok etkisi oluşturan TL’deki  ‘değersizleşme’; aslında AKP iktidarı boyunca yaşanan bir durumdur. Kamu emekçileri, emekliler, asgari ücretliler ve ‘işsizler’ değersizleşen TL ile ücretlerini aldıkları için reel satın alma güçleri düzenli olarak azalmıştır. Bu azalış seçimlerden sonra ivme kazanmıştır. Çünkü enflasyon verileri % 20 bandına yerleşme eğilimdedir” diye ifade etti.

BİRLİKTE MÜCADELEYE

Yaşanan krizin faturasının emekçilere, emeklilere ve işsizlere çıkarılmasına izin vermeyeceklerini kaydeden Muşlu, “Kemer sıkma amacıyla ‘acı reçete’ peşinde olan iktidar cenahını uyarıyoruz. Çözüm ve reçete arayışında iseniz emekçilerin temel taleplerini dikkate alın. OHAL’i aşan rejiminizle hak arama mücadelemizi engelleyeceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Fiili ve meşru mücadele içinden gelen ve aynı anlayışla yoluna devam eden emekçiler faturayı krize yol açanların ödemesi için mücadelesini yükseltmekten geri durmayacaktır. Tüm emek ve demokrasi güçlerini krizi yaratanların krizin faturasını emekçilere, ezilenlere çıkartma girişimlerine ve saldırılarına karşı hızla harekete geçmeye ve birlikte mücadeleye yürütmeye çağırıyoruz” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir