porn list

MUTABAKAT

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Kuğuların kalbinde yer etmeye vakit yoktu.

Tuttum, bir dala yıldız kondurdum…

    Hangi tarafı seçersen seç, nerde durmak istersen dur, hangi pencereyi açarsan aç, eğer tertemiz, katıksız bir yüreğe sahipsen, onu yitirmeyi asla göze alma. Değişen hiç bir dünyaya ayak uydurmayacak cesarete sahip ol ve bu cesareti, sonucu ne olursa olsun diri tutmaya her daim meyil ver..Taşra aktivizmini, metropollerdekilerden çok daha samimi ve içten kılan da bu cesaretin ta kendisi değil midir? Gerçeğin saklanabilme gayreti ne kadar faniyse,ileri düzeyde paranoya içeren meçhul sonlar o denli belirsiz ve kuşkuludur zira;marketlerde peynir ekmek gibi satılan bir kısım dergi isimlerinin hemen altında küçük harflerle “kültür ve edebiyat” ya da “edebiyat ve  sanat” dergisidir yazar. Oysa bu dergilerin büyük bir çoğunluğu düşen kitap okuma istatistiğine hayli katkı sağlar, bununla da yetinmez, insanları fark ettirmeden özellikle sosyal medya üzerinden hem araç hem amaç için kullanır ve yine aynı insanlara, dergilerde geçen satırlardan madalyon yapıp o madalyonları dize dize yazdırır ve yazdırtırlar.

    Edebiyatın ve sanatın politik olma gerçeğini unutmadan çıkarım yapan herkes bilir ki; konusu, içeriği, amacı ne olursa olsun bireysel üretime malzeme olan her bir cümle, her bir söz otosansür gerçeğinden nasiplenmeden kendini var edemez.Tam da bu sebepten,en azından bu sebepten gerçek sanat ve gerçek edebiyat politiktir.”İnsan”, korku, kaygı, arzu, cesaret ve güven duygularının toplamıysa, bireysel üretimlerin politik olmadığını iddia etmek yersizdir çünkü bizi var eden tüm bu duygular, evrimleşmeye ve değişmeye açıktır ve bunun önüne geçebilmenin mümkünü hayli zordur.Yalnız unutmamak gerekir ki değişime açık olan tüm bu duygularda değişmeyen ve değişmeyecek olan ise özündeki ilkelliğidir.Bu ilkellik öylesine stabil ve aynıdır ki bizi birbirimize yaklaştıran ve yakınlaştıran ve aynılaştıran tam da budur.

   Görünen ve aslolan arasında büyük uçurumlar yaratan günümüz dünyası, insana ve insan ilişkilerine dair çoğunluğun mutakabat sağladığı açık bir döngü sağlıyor. Bu döngünün temelini ihtiyaçlar belirliyorsa ki belirliyor, bize film diye izletilmeye, roman diye okutulmaya, müzik diye dinletilmeye çalışılan ve çoğunlukla da yutturulmayı ustalıkla becerebilen bu saçmalıklar ne kadar korkunçsa, İnsan’ın insana pazarladığı ve pazarlamaya çalıştığı profiller de o denli korkunçtur. Özü insan olan tüm öğretilerin kurumsallaştığı alanlarda bile çıkar mekanizmasının işletilmesi yahut işlettirilmesi de bunun korkunç bir göstergesi değil mi?

    İktidara sayıp söven lakin kafa tutmaya yetinemeyen çoğunluğun kendi içlerinde, kendi kafalarında iktidar hayaliyle yanıp tutuşması, ilişkiler de dahi bir muktedirlik arayışında olması, insanlık adına hayli küçültücü davranış örnekleri değil midir? Bu örneklerle yaşayıp insan kalabilmeyi başarabilmek mümkün müdür, ya da cevabı ne olursa olsun, bu sorunun cevabı gerçek mutluluktan çokça uzak değil midir? Öyledir.

   Sırtını kendine ve özüne yaslamış bir canlının yaslandığı sırt olmaktan korkmayın. Öte yandan sırtınızı tüm kurak ruhlardan koruyup kollayın.Kurak ruhlar öldürmeye meyillidir. Çünkü “bazen susarak bazen konuşarak ama çoğunlukla kaçarak..”.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir