NKP: Nükleer santral insana, canlılara, çevreye ve doğaya zararlıdır

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 Nagasaki ve Hıroshıma kentlerinde yaşanan nükleer felaketi hatırlatan Mersin NKP sözcüsü Osman Koçak, “Bizler nükleer silahlanmalara karışıyız ve bunun olmasını da istemiyoruz. Nükleer santral insana, canlılara, çevreye ve doğaya zararlıdır. Türkiye’ yapılacak nükleer santrallerin halkın çıkarına değildir.” dedi.

 

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu (NKP), 6 Ağustos 1945 tarihinde ABD’nin Japonya’nın Nagasaki ve Hıroshıma kentlerine nükleer bomba atması ve yaşanan büyük felaketin yıldönümü nedeniyle Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. “Nükleer santral istemiyoruz” pankartının açıldığı açıklama da konuşan NKP Mersin dönem sözcüsü Osman Koçak, 6 Ağustos 1945 günü atılan nükleer bombanın izlerinin bugün devam ettiğini belirtti.

Nagasaki ve Hıroshıma kentlerinde atılan nükleer bomba sonucu yüzlerce insanın yaşamını yitirdiğini hatırlatan Koçak, “Bizler nükleer santral karşıtları, halklara karşı savaşlarının karşıtları olarak, kentlerimizde, köylerimizde radyasyon çiçekleri açsın; nükleer radyasyondan, nükleer sızıntılardan ve patlamalarından dolayı bebekler, çocuklar, anneler, insanlar, canlılar, doğanın ölmesini ve kuşaklar boyunca genetik bozulmalar olsun istemiyoruz” diye konuştu.

‘GÜNÜMÜZDE DE KULLANILMA TEHLİKESİ’

Koçak, “Geçmişte nükleer silahların kullanıldığı, günümüzde de kullanılma tehlikesinin olduğu emperyalist savaşların ve kazalara, patlamalara, sızıntılara yol açan nükleer enerji santrallerin sorumluları, silahların da santrallerin de satıcısı olan, doymak bilmez kar hırsları ile sermaye sahipleridir” diye ifade etti. Akkuyu’da kurulmak istenilen nükleer santralde üretilecek elektriğin mevcut fiyatın 2 kattı satılacağına dikkat çeken Koçak, Türkiye’ yapılacak nükleer santrallerin halkın çıkarına olmadığını belirtti.

‘NÜKLEER SANTRAL ZARARLIDIR’

Nükleersiz yaşam için çağırıda bulunan Koçak son olarak şunları söyledi: “ Akkuyu’da kurulmak istenilen nükleer santral ülkenin ekonomisine katkı sağlamayacak. Sırf enerji için değil. Nükleer silahlar üretilecek. Bizler nükleer silahlanmalara karışıyız ve bunun olmasını da istemiyoruz. Nükleer santral insana, canlılara, çevreye ve doğaya zararlıdır” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir