NKP yasağa rağmen direniyor: Bu santrali yapamayacaklar!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin temel atma törenini protesto etmek amacıyla bugün sabah saatlerinde Gülnar’a doğru yola çıkan NKP üyeleri, “Bu santrali yapamayacaklar. Bizim yaşadığımız yerde, bize rağmen hayatımızı riske atmalarına izin vermeyeceğimizin kararlılığını göstermemiz lazım. Biz direnmeye devam edeceğiz” çağrısında bulundu.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleri, bugün sabah saatlerinden beri karşılaştıkları tüm engellere rağmen Akkuyu’ya gidiyor. Mersin Valiliğinin tüm gün boyunca eylem ve etkinlikleri yasaklamasının ardından NKP öncülüğünde toplanarak Gülnar’a gitmek isteyen kitle, bindikleri halk otobüsleründe defalarca durdurularak GBT kontrolünden geçirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) temel atma törenine Ankara’dan telekonferansla katılacaklar.

“AKKUYU’YA KADAR VARMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Yaşadıkları engellemelere dair konuşan NKP avukatlarından Sevim Küçük, “Saat 08.30’dan beri hepimiz yoldayız. Şuan kat ettiğimiz yol 30 kilometre bile değil ne yazık ki. ‘İhbar var’ gerekçesiyle emniyet güçleri ve jandarma tarafından olmak üzere toplamda 5 kez durdurulmuş durumdayız. Bunu hukuka sığdırmak mümkün değil. Ama biz Akkuyu’ya kadar varmayı düşünüyoruz. Mücadelemiz bu yönde” dedi.

“BİZ DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Mersin NKP eski Başkanı Ful Uğurhan, “Sabah saatlerinden beri akıl dışı şeyler yaşanıyor. İlk bindiğimiz otobüste, otobüs şoförümüzü ceza kesmelerle yıldırdılar. Şoförümüz bizi bırakmak zorunda kaldı. Normal halk otobüslerine yöneldik bu kez. Bindiğimiz halk otobüsünde de 5 dakika geçmeden durdurulduk. Halk otobüsündeki insanlar işlerine gidiyordur, işlem sürmesin diye korktuk ve araçtan indik. Ardından Mezitli ilçesine dek yürüdük. Burada tekrardan bir halk otobüsüne bindik. Otobüste yaşlılar, kalp hastaları olmasına rağmen her 5 dakika da bir kimlik sorgulaması yapıldı. Vatandaşın insan olarak hiçbir değerinin olmadığı bir yerdeyiz. Bugün bunu hissettik. Mersin’in yüzde 86’sının nükleer santral istemediğini biliyoruz. Daha önce Akkuyu’ya el ele tutuşarak “hayır” dediler. Biz bugün diyoruz ki, biz istememeye devam edelim ve bunu gösterelim. Bu santrali yapamayacaklar. Bizim yaşadığımız yer burası. Bizim yaşadığımız yerde bize rağmen hayatımızı riske atmalarına izin vermeyeceğimizin kararlılığını göstermemiz lazım. Biz direnmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir