NKP yasağı dinlemedi: “Nükleere Hayır” dedi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

IMG-20171112-WA0024

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu (NKP)’nun, 22 Kasım’da Ankara’da görülecek olan Akkuyu Nükleer Santral ÇED davası öncesinde yapmayı planladığı etkinliğe Mersin Valiliği ‘güvenlik’ gerekçesiyle izin vermedi. Etkinlikte bedenleriyle ‘Mersin Nükleer İstemiyor’ yazmayı planlayan platform üyeleri Valiliğin kararına karşı kararlılığını sürdürerek, “Nükleere Hayır” yazısını yazdı. Konuya ilişkin konuşan Ful Uğurhan, “Bize bu etkinliği çok gördüler. Engellediler ama biz bütün dünyaya Mersin’de nükleer santral istemediğini bir kez daha göstermiş olduk” dedi.
Mersin NKP tarafından “Nükleere Hayır” eylemi için Valiliğe yapılan başvuru OHAL gerekçesiyle reddedildi. Karara tepki gösteren platform bileşenleri etkinliğin yapılacağı Tevfik Sırrı Gür Stadyumu önünde bir araya gelerek, yasağa tepki gösterdi. Platform yürütme kurulu üyesi ve Mersin Tabip Odası başkanı Ful Uğurhan grup adına açıklama yaptı.

 

 

 

“BİZE BU ETKİNLİĞİ ÇOK GÖRDÜLER”
Ful Uğurhan, “Bize bu etkinliği çok gördüler. 12 gün önceden Valiliğe başvurmuştuk. İzin vermeyeceğiz diye son iş günü olan Cuma günü, bizlere yasaklandığını bildirdiler. Valiliğin yasağını duyan da duymayan da etkinlik alanına geldi. Her birimiz aslında binlerce Mersinliyiz. Nükleer santrali şehrinde istemeyen binlerce Mersinliyiz. Buradan bizi ne kadar küçük alanlara hapsetmeye çalışsalar da ne kadar büyük bir güç olduğumuzu dünyaya kanıtlayacağız. O yüzden “Nükleere Hayır” yazımızı bu alanda yapacağız.

“MÜCADELEMİZE DEVAM EDİYORUZ”
41’nci yılına giren mücadelelerine yeni bir halkayı daha ekledik diyerek, şunları ifade etti; “Her türlü zorlamaya karşı biz yılmadan mücadelemize devam ediyoruz. Engellediler ama biz bütün dünyaya Mersin’de nükleer santral istemediğini bir kez daha göstermiş oldu. Önümüzde çok önemli bir süreç var. 22 Kasımda Mersin sivil toplum örgütleri ve kişileri tarafından ÇED raporuna karşı 3 yıldır açılmış davanın Danıştay’da mahkemesi görülecek. Biz davamıza sahip çıkmak için Ankara’ya gideceğiz. Katılmak isteyenler bize başvurabilir. ÇED davası ayrıca Akkuyu yer lisansının iptali davasıdır. Hukuk süreci ne yazık ki Türkiye’de çok zor işliyor. Bizim yine de inancımız var. Mersin Nükleer istemiyor.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir