“ÖZGÜRLEŞME VE EŞİTLİK MÜCADELESİNE DEVAM EDECEĞİZ”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fatma SARIKAYA

Mersin Kadın Platformu, 8 Mart ‘Dünya Kadınlar Günü’ etkinlikleri kapsamında Özgür Çocuk Parkında bir araya gelerek taleplerini haykırdı.  Erbane dinletisi ve Günyüzü Korosu’nun şarkılarıyla renklenen etkinlikte kadınlar, mücadele vurgusunda bulundu.

Kadınlar etkinlik boyunca “Kadın, yaşam özgürlük”, “ve “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” sloganları atarken,  “Çocuk evliği çocuk istismarıdır, Zorla evlendirme anayasa suçtur”, “Hayatın her alanında her zaman sokakta”  yazılı pankart ve dövizlerler taşıdı. Öte yandan şarkıların söylendiği, halayların çekildiği etkinlik alanında kurulan ‘Takas Pazarı’ kadınların ilgi odağı oldu.

Kadınlar adına etkinlikte açıklama yapan Günebakan Kadın Derneği Mersin temsilcisi Zübeyde Akpınar,  8 Mart ‘Dünya Kadın Günü’nün tarihini kısaca anlattı. Kadınların mücadelesiyle çok şeyin değiştiğini aktaran Akpınar, “Ancak kimi dönemlerde elde edilen bu kazanımlar bir sonraki iktidarlar zamanında yok edilmekte veya görmezde gelinmektedir. Bugün işte böyle bir dönemdeyiz. AKP iktidarı kadınların mücadelesini engellemeye ve kazanımlarını yok etmeye çabalamaktadır. Ancak başaramayacaklar. Çünkü bizler Clara Zetkin’lerin, Rosa Lüksenburg’ların ve Nezihe Muhittin’lerin kız kardeşleri olarak onların bıraktığı yerden özgürleşme, eşitlik, barış, demokrasi ve adalet mücadelesine devam edeceğiz” dedi.

“DİRENİŞİMİZ DAHA GÜÇLÜ OLMALIDIR”

Alanda ki kadınlara seslenen Akpınar, “Sevgili kadınlar, bugün her zamankinden daha yakıcı bir dönemden geçiyoruz. Mücadelemiz daha büyük ve direnişimiz daha güçlü olmalıdır. Çünkü: 2017 yılı “Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu’na” göre Türkiye 144 ülkenin içerisinde 131. sırada yer alıyor. Ekonomide cinsiyet eşitliğinde 128’inci, eğitimde 101’inci, sağlıkta 59’uncu, siyasette cinsiyet eşitliğinde ise 118’inci sırada bulunuyor” diye konuştu.

“2017 YILLINDA 409 KADIN ERKEK TARAFINDAN KATLEDİLDİ”

Kadınların eşleri, sevgilileri, partnerleri tarafından duygusal, psikolojik, ekonomik, fiziksel şiddete maruz kalmakta olduğunu söyleyen Akpınar, 2017 yılında, 409 kadın erkekler tarafından katledildiğini, 322 kadın cinsel şiddete uğradığını ve kadınların esnek, güvencesiz, düşük ücretlerle ve uzun çalışma saatleriyle çalışmaya devam ettiğine dikkat çekti. 2017 TÜİK verilerini değinerek konuşan Akpınar, “Kadın işsizliği oranı % 16, erkek işsizliği oranı % 8. Ve yine toplam işsizler arasında kadınların oranı %44. Kadının istihdamdaki oranı ise %31 dolaylarında seyrediyor. Kayıt dışı/sigortasız çalışma oranı erkeklerde % 30’ların altında, kadınlarda % 45’in üzerinde. Kadın istihdamının yoğun olduğu tarım sektöründe bu oran  % 90’lara kadar dayanıyor” diye aktardı.

“MÜFTÜLÜKLERE NİKAH KIYMA YETKİSİ ÇOCUKLARA YÖNELİK CİNSEL SUÇLARIN ÖNÜNÜ AÇAR”

Müftülere resmi nikah kıyma yetkisinin verilmesiyle kadınların medeni kanun reformundaki kazanımlarını yok edeceği gibi çocuk yaşta evliliklerin ve özellikle çocuklara yönelik cinsel suçların önünü açacağını belirten Akpınar, “Bu kadın düşmanı politikalara karşı, toplumsal cinsiyet eşitliğini, laik ve demokratik bir düzeni, barış içinde bir arada yaşamı kuracak olan biz kadınların kararlı mücadelesi olacaktır. İktidara geldiği günden bu yana kadınlara ve çocuklara yönelik olumsuz politikalarından dolayı dosyası kabarık olan AKP hükümeti, şiddet gören, tacize, tecavüze uğrayan, cinayete kurban giden, açlığa sefalete mahkûm edilen, özgürlükleri kısıtlanan, yaşam alanları daraltılan, eve hapsedilmek istenen kadınlara hesap vermelidir” dedi.

Kadınların durumunu iyileştiren, onu sadece anne olarak ve aile içinde görmeyen bir Kadın Bakanlığı kurulmasını isteyen Akpınar, 8 Mart Günü yapılacak ‘Feminist Gece Yürüyüşü’ne tüm Mersin’li tüm kadınların katılması için çağrıda bulundu.

 

Etkinlik, kadınların taleplerini yinelediği serbest kürsünün ardından son buldu.

 

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir