Özyiğit: Bisikiletli yaşamı önemsiyoruz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Uluslararası Bisiklet Turu (Tour of Mersin), Mersin Güzellikleri Prim Kapısı etabında dereceye giren sporculara ödüllerini veren Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Yenişehir’i geleceğe taşıyacak 6 ilkemiz vardı. Bunlardan ilk sırayı ‘Hareket’ almaktaydı. Nedir bu? Yenişehir’de yaşayan herkesin daha sağlıklı olması için hareket etmesi, yani spor yapmasını sağlamaktı. Bu çerçevede bisiklet, insanın hem fiziksel hem de psikolojik sağlığını olumlu etkileyen bir araçtır. Dolayısıyla bisikletli yaşamı önemsiyoruz” dedi.

Mersin Valiliği himayesinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından bu yıl 5.’si düzenlenen Mersin Uluslararası Bisiklet Turu (Tour of Mersin), Yenişehir’de yapılan yarışlarla sona erdi. Mersin Güzellikleri Prim Kapısı etabında dereceye giren sporculara ödüllerini Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit verdi.

Belarus ekibi Minsk Bisiklet Kulübü organizasyonu şampiyon olarak tamamlarken, Almanya’nın Bike Aid takımından Peter Koning de 12 saat 45 dakika ile genel klasman birinciliğini elde etti.

Türkiye ile birlikte 9 ülkeden 13 takım ve yaklaşık 100 sporcunun katıldığı 5. Mersin Uluslararası Bisiklet Turu’nun 4. etabında yarışmacılar, 119 kilometrelik parkurda pedal çevirdi. Cumhuriyet Alanından başlayan son etap, Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda tamamlandı. 4. etabın birincisi Rusya’nın Marathon – Tula Bisiklet Takımından Maksim Piskunov oldu.

Dört gün süren turun takım birinciliğini Belarus ekibi Minsk Bisiklet Kulübü kazanırken, Almanya’nın Herrmann Radteam takımı ikinci, Bike Aid takımı da üçüncü oldu. Yarışları genel klasman birincisi olarak tamamlayan Bike Aid Kulübü sporcusu Peter Koning, sarı mayonun sahibi olurken, ‘En iyi spinter’ kategorisinde 45 puanla ilk sırada yer alan Herrmann Radteam takımından Alman bisikletçi Florian Obersteiner da turkuaz mayoyu elde etti.

Salcano Sakarya Büyükşehir Belediyesi takımından Mustafa Sayar ise 16 puanla ‘en iyi tırmanış’ kategorisinde birinci olarak turuncu mayonun sahibi oldu.

Mersin Güzellikleri Prim Kapısı etabında birinciliği Türk Milli Takım sporcularından Emre Yavuz, ikinciliği Salcano Sakarya Büyükşehir Belediyesi takımından Enes Ay, üçüncülüğü ise KIBAG BNP Costelo Kosova Takımından Iwan Hasler elde etti.

Yarışın dördüncü ve son etabında, 4. Etap Genel Klasman’da Rusya’nın Marathon Tula takımından Maksim Piskunov birinci, Almanya’nın Bike AID takımından Aaron Grosser, ikinci ve Kazakistan Milli Takımı’ndan Roman Vassilenkov ise üçüncü oldu.

Dereceye giren sporcuların kupa ve madalyaları Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda düzenlenen törenle protokol üyeleri tarafından verildi.

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mersin Güzellikleri Prim Kapısı etabında dereceye giren Türk Milli Takım sporcularından Emre Yavuz, Salcano Sakarya Büyükşehir Belediyesi Takımından Enes Ay ve KIBAG BNP Costelo Kosova Takımından Iwan Hasler’e ödüllerini verdi.

Törenin ardından konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “ Seçim öncesinde Yenişehir’i geleceğe taşıyacak 6 ilkemiz vardı. Bunlardan ilk sırayı ‘Hareket’ almaktaydı. Nedir bu? Yenişehir’de yaşayan herkesin daha sağlıklı olması için hareket etmesi, yani spor yapmasını sağlamaktı. Bu çerçevede bisiklet, insanın hem fiziksel hem de psikolojik sağlığını olumlu etkileyen bir araçtır. Dolayısıyla bisikletli yaşamı önemsiyoruz. Öte yandan kentimizi dünya kamuoyunun takip etmesine olanak sağlayan bu ve benzeri organizasyonların devam etmesi için Yenişehir Belediyesi olarak üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazır olduğumuzu belirtmek isterim” diye konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir