“Pandemi yönetilemediği için sağlık çalışanları tükeniyor”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Salgın sürecinde artan vaka sayılarına ve  mücadelede yaşamını yitiren sağlık emekçilerine dikkat çekmek amacıyla yapılan basın açıklamasında konuşan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “Ülkemizde bu güne değin resmi rakamlarla yedi bini aşkın insan, 91 sağlık çalışanı, 39 hekim öldü. Ülkemizde bir pandemiden ziyade bir algı yönetiliyor. Pandeminin yönetilememesi nedeniyle sağlık çalışanlarının tükendiğini ve öldüğünü iddia ediyoruz” dedi.

 

Mersin Tabip Odası, Covid-19 salgınında artan vaka sayısına dikkat çekmek ve yaşamını yitiren sağlık çalışanlarını anmak amacıyla “Yönetemiyorsunuz tükeniyoruz” sloganıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Özgür Çocuk Parkı’nda yapılan açıklamaya kentteki bazı parti ve kurum temsilcileri de katılarak destek verdi. Açıklama metnini Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen okudu.

 Ülkemizde bu güne değin resmi rakamlarla yedi bini aşkın insanın, 91 sağlık çalışanının ve  39 hekimin öldüğünü kaydeden Antmen, TTB olarak yaptıkları araştırmalarda bugüne değin açıklanan vaka ve ölüm sayılarının doğru olmadığını ve ülkemizde bir pandemiden ziyade bir algının yönetildiğini kaydetti. Antmen, “Pandeminin yönetilememesi nedeniyle de sağlık çalışanlarının tükendiğini ve öldüğünü iddia ediyoruz” dedi.

Salgınla mücadelede yaşamını yitiren sağlık çalışanları anısına 14-18 Eylül haftasında sağlık kurumları başta olmak üzere tüm alanlarda siyah kurdele takacaklarını söyleyen Antmen, “Suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanlara tarihsel sorumluluklarını yılmadan her gün hatırlatmaya devam edeceğiz! Sadece hekimler ve sağlık çalışanları değil, babalarımız, annelerimiz, kardeşlerimiz ölüyor. Daha çok olduğunu bildiğimiz ama resmi olarak açıklanan rakamlarla dahi her gün 50 yurttaşımız, önlenebilir bir hastalık olan COVID-19’dan hayatını kaybediyor. COVID-19 Salgın sürecinin bilimsel yöntem, şeffaf veri ve ilgili tüm kesimlerin katılımı ile etkin ve koordineli bir anlayışla yönetilmesini istiyoruz. COVID-19 salgın sürecinin bugüne kadarki yönetiliş biçimini yetersiz ve kaygı verici buluyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklama alkışlarla  sonlandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir