Pandemide yapılan LGS’ye Mersin’de 3 bin 872 öğrenci katılmadı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Pandemi sürecinde yapılan LGS’ye Mersin’de 3 bin 872 öğrencinin katılmadığına dikkat çeken Eğitim Sen Mersin Şube Yürütme Kurulu, “Yarattığınız eğitim sistemi ile yaşamlarını yap-boz tahtasına çevirdikleriniz bizim çocuklarımızdır” dedi.

“O çocuklar bizim çocuklarımız” vurgusuyla yazılı bir açıklama metni yayınlayan Eğitim Sen Mersin Şube Yürütme Kurulu, LGS sınav sonuçlarının açıklanmasının akabinde istatistik veriler sunarak eğitim sistemini eleştirdi.

GEÇEN YIL ÖĞRENCİLERİN TAMAMI KATILMIŞTI

“2020 yılı LGS, geride pek çok tartışmayı ve hafızalardan silinmeyecek görüntüleri bırakarak tamamlandı” denilen açıklamada, “LGS bir gün içinde uygulanabiliyor ancak sonuçları öğrencilerin tüm yaşantılarını etkiliyor. Mersin’de 2019’da LGS ‘ye 8’inci Sınıf öğrencisinin tamamı sınava katıldığı halde 24 bin 321,  2020’de LGS’ye 39 bin 027 8’inci Sınıf öğrencisinden 35 bin 156 öğrenci sınava katıldı, 3 bin 871 öğrenci ise sınava katılmadı. Bu sene ülke genelinde LGS ‘ye yaklaşık 1 milyon 800 bin öğrencinin sınava katılması bekleniyordu. Ancak pandemi nedeniyle 1’inci Oturuma 1 milyon 472 bin 088 öğrenci, 2’nci Oturuma 1 milyon 472 bin 303 öğrenci katıldı. Buna rağmen bu yıl 4+4+4 eğitim modeline geçişle birlikte yüzde 54 oranında öğrenci artışıyla birlikte geçen seneye göre LGS ‘ye giren Öğrenci sayısında 442 bin artış oldu. Sınava katılan öğrencilerde geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 43 artış gerçekleşti” ifadeleri yer aldı.

“BU MAĞDURİYETİN SORUMLULUĞÜ PANDEMİDE SINAV YAPANLARDA”

Sınava pandemi kaygısı ile giremeyen öğrencilerin yaşadığı mağduriyetin sorumluluğunun, bu ortamda sınav yapanlarda olduğu belirtilirken, açıklamanın devamında “Diğer bir konu daha da okulların hinterlantlarının belirlenmesidir. Birçok veli eksik ve yanlış uygulamalardan mağdur olmaktadır. 200 m uzaklıkta okul varken 2 km uzaklığındaki okula kayıt yaptırmak zorunda kalan velilerin bu sıkıntıları bir an önce giderilmelidir. Eğitim Sen olarak yıllardır sınav sistemlerinin çocuklarımızın yaşamında onarılamaz yaralara yol açtığını defalarca dile getirdik. Öğrencilerimizin geleceğinin sorulardaki dört şıkka sığdırılmasını kabul etmediğimizi ifade ettik! Her çocuğun ilgi ve yeteneklerine göre yönlendirilebileceği, desteklenebileceği bir eğitim sisteminin mümkün olduğunu, dünya genelinde bunun örnekleri olduğunu belirttik. Ancak her defasında ‘Ben yaptım oldu’ uygulamasıyla karşılaştık! Mersin’de LGS ile öğrenci alan okullar ve kontenjanları açıklandı. 4+4+4 sisteminin mağduru olup 60-66 aylık okula erken başlayan öğrencilerle bu sene mezun öğrencilerin sayısı yüzde elli arttığından okul kontenjanları da arttırıldı. Geçen seneye göre Fen lisesi kontenjanı yüzde 31,24, Proje IHL kontenjanı ise yüzde 117,95 arttırıldı. ‘Öğrencilerimiz tercih etmedikleri hiçbir okula yerleştirilmeyecek.’ açıklamalarının da kelime oyunundan ibaret olduğu bir kez daha net bir şekilde görülmüştür! Kontenjan sayıları ve okul türüne göre toplam okul sayılarına baktığımızda öğrencilerin istediği okul türlerine yerleşemeyeceği son derece açıktır” diye belirtildi.

“YAŞAMLARINI YAP-BOZ TAHTASINA ÇEVİRDİKLERİNİZ BİZİM ÇOCUKLARIMIZ”

Açıklamada son olarak şu ifadeler kullanıldı:

“MEB tüm öğrencilerin istedikleri okul türünde ve okulda eğitim almasının sağlanması için çalışmalıdır. Oysa kontenjan artışları da gösteriyor ki MEB çocuklarımız İHL veya Özel Okullar arasında tercih yapmaya zorlayarak bundan yandaş ve sermaye çevrelerinin kazançlı çıkmasını sağlıyor. Yarattığınız eğitim sistemi ile yaşamlarını yap-boz tahtasına çevirdikleriniz bizim çocuklarımızdır! Gidecekleri okulları nitelikli, niteliksiz açıklamaları ile ayrıştırdığınız o çocuklar bizlerin çocuklarıdır! Bizim gelecek kaygısı ile olsa dahi gözlerinden akan bir damla yaşa bile kıyamazken; sizin bu yaşta omuzlarına taşıyamayacakları yükleri yüklediğiniz, saatlerce ağlattığınız o çocuklar bizim çocuklarımızdır!”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir