Parkmetre Uygulamasının Fiyat Tarifesi Belli Oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı ikinci birleşiminde, trafiği rahatlatacak ve esnafa nefes aldıracak olan Parkmetre uygulamasıyla ilgili madde oybirliği ile kabul edildi. Parkmetre’nin fiyat tarifesi 0-15 dakika arası ücretsiz, 0-60 dakika arası 4 TL, 0-120 dakika arası 7 TL,  0-180 dakika arası 12 TL ve 24 saat 20 TL olarak belirlendi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı ikinci birleşimi, Mersin için önemli kararların alındığı bir toplantıya dönüştü. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, dar gelirli vatandaşları sevindirecek bir uygulama olan Elektronik Kart uygulamasından, çarşı esnafını rahatlatıp, trafik çilesini sona erdirecek olan Parkmetre uygulamasına kadar birçok konuda önemli kararlar alındı.

Parkomat uygulaması merkez ilçelerde başlayacak

Meclis toplantısının, diğer önemli gündem maddesi Parkmetre uygulaması oldu. Otopark eksikliği nedeniyle çarşı esnafının işlerini durma noktasına getiren trafik sorununa çözüm olarak hayata geçirilecek olan Parkmetre uygulaması için ücret tarifesi belirlendi. Ücret tarifelerinin belirlendiği gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.

Belirlenen fiyat tarifesine göre 0-15 dakika arası ücretsiz, 0-60 dakika arası 4 TL, 0-120 dakika arası 7 TL,  0-180 dakika arası 12 TL ve 24 saat 20 TL olacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanmaya başlanacak olan Parkmetre’yle ilgili fiyat tarifeleri ve uygulama lokasyonları konusuna açıklık getiren Başkan Seçer, “Bu yetki Büyükşehir Belediyesi’ne verilmiş. Bence de makul olan tek elden Büyükşehir’in kontrolü altında yapılması. Burada belirlediğimiz alanlar dört merkez ilçemizi kapsıyor. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, Atatürk Caddesi, İstiklal Caddesi gibi belirli caddelerde yapacağımız uygulamalar, beş yıl süre ile üçüncü şahıslara devir edilmeksizin belediye şirketleri aracı ile yapılacak” dedi.

“Bu uygulama otopark sorununu çözene kadar bir geçiş dönemi gibi olacak ”

 Uygulanacak Parkmetre sisteminin kalıcı bir uygulama olmadığını, asıl amaçlarının ihtiyaçlara cevap verecek otoparkların inşa edilmesi olduğunu vurgulayan Seçer, “Burada ilçe belediyelerinin yetkisi yok bizim belirlediğimiz noktalar da merkez ilçe dışında hiç bir yer yok. Şu anda ilçelerde bu uygulamayı yapıp yapmayacağımız belli değil. Bu uygulama bir geçiş dönemi gibi olacak. Bizim temel amacımız hem Mersin merkezde, hem de ilçelerde mümkünse yeterli otopark inşa etmek. Otopark sorununu çözmek merkezdeki esnafların sıkıntısını en aza indirmek istiyoruz. Çünkü insanlar araçlarını bırakıyor saatlerce gelmiyor ve esnaflar dükkân kapatıyor. Çünkü müşteri durup alışveriş yapamıyor. Fiyat tarifelerini belirlediğimiz Parkmetre uygulamamız önümüzdeki günlerde başlayacak” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir