“Pınar Gültekin isyanımızdır”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

 

Vahşice katledilen Pınar Gültekin için sokaklara inen kadınlar, “Bir kişi daha eksilmemek için İstanbul Sözleşmesini uygulayın” çağrısı yaptı.

Muğla’nın Ula ilçesinde 5 gündür kayıp olan üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in, Cemal Metin Avcı adlı erkek tarafından vahşice katledildiğinin ortaya çıkması üzerine kadınlar, ülkenin dört bir yanında alanlara inerek katliamı protesto etti. Mersin’de de Kadın Platformu üyeleri, “Pınar Gültekin için isyandayız, sokaktayız” şiarıyla sokaklardaydı.

Akşam saatlerinde kentin en kalabalık noktalarından biri olan Pozcu’da bir araya gelen kadınlar, “İtaat etmiyoruz, isyan ediyoruz”, “Katledilen kadınlar isyanımızdır” sloganları attı.

Tepkilerini sokaklara taşıyan kadınlar burada bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Platform adına Ceren İnan yaparken, çevredeki vatandaşlar da açıklamaya destek verdi.

“PINAR MAALESEF İLK DEĞİL”

“İsyanımız büyük” diyerek konuşmasına başlayan İnan, “Bugün bir kadının daha erkek şiddetiyle aramızdan alındığının haberini aldık. Pınar Gültekin ‘hayır’  dediği bir erkek tarafından işkenceyle öldürüldü. Pınar maalesef ilk değil, ama son olması için biz kadınlar dün nasıl sokakları doldurduysak bugün de Türkiye’nin dört bir yanında sokakları dolduruyoruz. Çünkü erkek şiddetinin münferit olmadığını biliyoruz; çünkü kadın cinayetlerinin politik olduğunu biliyoruz” dedi.

“GERÇEK ADALET İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN UYGULANMASIYLA GELECEK”

İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamayan, kaldırmaya çalışan iktidarın yaşanılan her türlü erkek şiddetinin sorumlusu olduğunu kaydeden İnan, “Erkek şiddetini önleyen ve kadınları koruyan yasal düzenlemeler tartışmaya açıldıkça Pınar’ı katleden eski sevgilisi gibi biz kadınlara karşı, bedenlerimize ve yaşamlarımıza karşı gösterilen bu cüret güç kazanıyor. İktidar yıllardır gerektiği gibi uygulanması için mücadele ettiğimiz İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmayı tartıştıkça kayıp bedenlerimiz bulunamıyor, bizi öldürenler bulunamıyor ya da bize şiddet uygulanmayan bir gün bulunamıyor. İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı bugün hayatta olacak olan Pınar ve daha yüzlerce kadın için gerçek adalet İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasıyla gelecek, biliyoruz” diye belirtti.

“MÜCADELE ETMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

“İstanbul Sözleşmesi bir an önce uygulansın” çağrısını yineleyen İnan, son olarak şu sözleri kaydetti. “Bugün Pınar için ve katledilen bütün kadınlar için buradayız. Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz kalmadığı için buradayız. İstanbul Sözleşmesini uygulayın demek için buradayız. İstanbul Sözleşmesi bizim yaşam güvencemizdir, mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz!”

Açıklamanın ardından eylem, alkış ve sloganlarla son buldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir