PLASTİK FABRİKASINA TEPKİ BÜYÜYOR: İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Mersin Çevre ve Doğa Derneği üyeleri, Akdeniz İlçesi Karaduvar Mahallesinde yapılması planlanan Polipropilen plastik fabrikasına karşı mücadele çağrısı yaparak, imza kampanyası başlattı.

Mersin’de çevreciler, Polipropilen plastik fabrikasına karşı mücadeleyi büyütüyor. Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) tarafından, Akdeniz İlçesi Karaduvar Mahallesi’nde kurulması planlanan Polipropilen plastik fabrikasına karşı Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. Çevreciler, kurulması planlanan fabrikanın üreteceği atıkların, insan sağlığı başta olmak üzere, bölge tarımına ve turizmine yönelik ciddi olumsuzluklar yaratacağını vurguladı.

Karaduvar ve çevresinde halen çalışmakta olan Kromsan, Petrol Dolum Tesisleri, Akgübre vb. sanayi tesisleri’nin zehir saçarak havayı, suyu ve toprağı kirlettiğini belirten MERÇED Başkanı Sabahat Aslan, “Bu sanayiler, Mersin’i yaşanmaz hale getirmiştir. Karaduvar’da kurulması planlanan Polipropilen fabrikasından çıkacak olan ağır metaller ve zehirli gazlar tarım alanlarımızı kirletecek ve çoraklaştıracaktır. Polipropilen tesisi yeraltı sularımızın tuzlanmasına, denizin kirlenmesine, sağlığımızın bozulmasına ve ayrıca sağlıksız ve engelli çocukların doğmasına neden olacaktır” diye kaydetti.

Aslan son olarak, “Bölgemizde Taşucu Tersanesinin, Karaduvar Polipropilen Tesisinin, Balık Çiftliklerinin, Tarsus Biyokütle Enerji Santralinin ve Akkuyu Nükleer Santralinin projelerinin iptal edilmesini istiyoruz” çağrısı yaptı.

Açıklamanın ardından fabrikanın kurulmasına karşı stant açan çevreciler, imza kampanyası başlattı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir