“Rojbin Çetin derhal serbest bırakılmalıdır”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Sevil Rojbin Çetin’e işkence ettiği iddia edilen faillerin yakalanıp haklarında yasal işlem başlatılması çağrısı yapan Mersin Kadın Platformu üyeleri, “Rojbin’in derhal serbest bırakılarak tedavisine başlanması gerekmektedir” dedi.

 

Mersin Kadın Platformu üyeleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü binası önünde yaptıkları basın açıklamasıyla HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu üyesi Sevil Rojbin Çetin’e dönük köpekli işkenceyi protesto etti. Kadın Platformu adına açıklama metnini okuyan Aysel Demir, “Bizden önce kadının adı yoktu’ diyen iktidar partisinin, Diyarbakır’da bir kadın siyasetçiye yapılan çirkin ve ahlaksızca işkence görüntülerine söyleyecek bir sözü var mı” diye belirtti.

 

“İŞKENCE, İNSANLIĞA KARŞI TELAFİSİ OLMAYAN BİR SUÇTUR”

Gözaltına alınan Çetin’in Mardin’e götürüldüğünü kaydeden Demir, “Rojbin’in kanser hastası olması ve saldırılarla yaralanması insanlığa karşı işlenen suç kapsamındadır. Hiçbir durum işkencenin uygulanması için gerekçe gösterilemez.  Rojbin Çetin, iktidarın kadın düşmanı politikalarına karşı yüksek sesle haykırdığı için işkenceye maruz kaldı. Rojbin arkadaşımıza saldırı, AKP politikalarının ne boyutlara geldiğini gösteriyor. Susmak mı? Asla! Daha çok mücadele, daha çok direniş… İnsanlık onuru kadın mücadelesi, işkenceyi yenecek. Kadın mücadelesine, demokrasiye ve insan haklarına yönelik baskının yansıması olarak, kadın mücadelesine de darbe vurulmak ve sindirilmek istenmektedir. Resmi gayri, resmi gözaltı alanlarında yapılan işkence, yaşamın bir rutini haline getirilmeye çalışılmaktadır. Oysa işkence, insanlığa karşı telafisi olmayan bir suçtur. Türkiye imzacısı olduğu ve işkenceyi suç sayan sözleşmelere uymalı ve bu işkence vakalarına dönük önleyici tedbirler almalıdır” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir