Sağlık çalışanlarından Ankara’daki mitinge çağrı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Mersin Sağlık Hakkı Meclisi, sağlık alanında yaşanan şiddete ve sağlık çalışanlarının sorunlarına dikkat çekmek için 15 Mart’ta Ankara’da gerçekleştirilecek olan ‘Büyük Beyaz Miting’e katılım çağrısı yaptı.

Mersin Tabip Odası, Mersin Eczacı Odası, Sağlık Emekçileri Sendikası, Mersin Aile Hekimleri Derneği ve Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik Dayanışma Sendikası üyelerinin oluşturduğu Mersin Sağlık Hakkı Meclisi, Mersin Şehir Hastanesi önünde bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, tüm sağlık çalışanlarının sağlıkta şiddetti önlemek ve taleplerini duyurmak adına ‘Büyük Beyaz Miting’e katılması gerektiği vurgulandı.

Meslek odaları ve sendikalar adına bir açıklama yapan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “Ülkemiz ciddi bir kaos ortamından geçiyor, geçtiğimiz günlerde yaşanan ve 36 askerimizin şehit olmasıyla devam eden savaş ortamı hepimizin canını yakıyor. Bu anlamda şehit olan askerlerimizin ailelerine başsağlığı, yaralı askerlerimize de acil şifalar diliyoruz. Ülkemizde gerek genel anlamda şiddet ve gerekse de sağlıkta şiddet bitmek bilmiyor. Sağlıkta şiddet ortamının 20 yıla yakın bir süredir süren sağlıkta dönüşüm ile arttığını daha önce defalarca anlatmaya çalıştık. Ancak belki biz yeterince anlatamadık, belki idareciler bizi duymazdan geldiler ve bugüne dek bu konu ile ilgili hiçbir önlem alınmadı” dedi.

Sağlıkta yaşanan sorunları kısaca belirtmesinin ardından Antmen, “Başta, her gün ortalama 40 sağlık çalışanının yaşadığı fiziksel, psikolojik ve sözel şiddetin sona ermesini, TBMM’de bekleyen ‘sağlıkta şiddeti önleme yasa tasarısının’ yasalaşmasını, yeni ölümler yaşanmadan önerdiğimiz acil tedbirlerin alınmasını sağlamak için; Her geçen gün değersizleştirilen ve piyasanın sıradan bir unsuru, maliyet kalemi haline getirilmeye çalışılan emeğimizin karşılığını alabilmek için; Hekim, diş hekimi, eczacı, veteriner, psikolog, biyolog, hemşire, laborant, sosyal hizmet uzmanı, diyetisyen, sağlık memuru, ebe, acil tıp teknisyeni, anestezi teknisyeni, radyoloji teknisyeni, çevre sağlığı teknisyeni, onkoloji teknisyeni, optisyen, fizyoterapist, aile sağlığı çalışanı, tıbbi sekreter ve sağlık hizmet sunumunda yer alıp burada adını anamadığımız bütün mesai arkadaşlarımızla ve sağlık hakkına sahip çıkıp sağlıktaki şiddetin kendisine ve hastasına da zarar verdiğini düşünen mecidiyekoy escort

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir